Typ nadwozia jest jednym z podstawowych aspektów rozważanych podczas wybierania samochodu. To jedna z najważniejszych decyzji umożliwiających ograniczenie przeglądanych modeli do określonej kategorii. Od wybranego rodzaju nadwozia zależna jest funkcjonalność auta w danych sytuacjach. Dlatego powinno ono stanowić odpowiedź na indywidualne zapotrzebowanie. Przy podejmowaniu decyzji zaleca się wziąć pod uwagę m. in. ile osób będzie przewożonych, czy auto będzie użytkowane przez cały sezon i ile bagażu powinno się w nim zmieścić. Jaki typ nadwozia będzie odpowiedni?

Młodzi i niezależni

Osoby, które poszukują samochodu do przemieszczania się samotnie lub w towarzystwie jednej osoby mogą postawić na mniejsze auto. Jeżeli głównym celem kierowcy jest posiadanie samochodu, który ciekawie się prezentuje, warto postawić na nadwozie typu coupe lub kabriolet. W tych maszynach wygodnie podróżować mogą najczęściej dwie osoby. Modele z komfortową tylną kanapą są rzadziej spotykane.

Coupe to rodzaj nadwozia o szczególnie opływowej linii. Wiele z nich to samochody sportowe. Sprawdzają się również jako niewielkie auta do jazdy po mieście. Decydując się na samochód tego rodzaju, warto przemyśleć, czy nie wystąpią konieczności przewiezienia większej liczby osób lub znacznej ilości przedmiotów. Również kabriolety dedykowane są osobom, które nie przewożą wielu rzeczy. Tymi autami o otwartym typie nadwozia jeździ się w Polsce jedynie w miesiącach letnich.

Pomieścić całą rodzinę

Osoby zabierające na przejażdżki kilkuosobową rodziną powinny zdecydować się na większe auto. Najwygodniejsze będzie nadwozie typu kombi. Posiada bowiem wydłużoną sekcję pasażersko – bagażową. Dzięki temu nie tylko bez problemu mieści się w nim więcej walizek w czasie wakacyjnej podróży, ale również każda z pięciu siedzących w aucie osób posiada dużo miejsca i może cieszyć się wygodą.

Opcją najbardziej uniwersalną jest wybór samochodu w typie sedan. To klasyczny układ, w którym auto podzielone jest na część silnikową, pasażerską i bagażową. Szczególnie polecane osobom, które przewożą więcej osób lub bagażu jedynie od czasu do czasu. Może być autem dla mniejszej rodziny.

Dobrym pomysłem zarówno dla rodziców jeżdżących z dziećmi, jak i osób przewożących w samochodzie zwierzęta, będzie nadwozie typu hatchback. Zastosowano w nim ekonomiczne rozwiązanie dotyczące wykorzystania przestrzeni. Wyposażone w okno tylne drzwi zamykające przestrzeń bagażową, umożliwiają zmieszczenie większej ilości przedmiotów lub przewożenie w bagażniku psa.

Jak wybrać nadwozie?

Zastanawiając się nad tym, jaką decyzję podjąć, warto przede wszystkim dokładnie określić zadania, jakie ma spełniać samochód. Każdy typ nadwozia posiada zarówno wady, jak i zalety. Małe auta dedykowane kierowcy z jednym pasażerem nie sprawdzają się na dłuższych wyjazdach. Na co dzień mogą być mało praktyczne. Z kolei duże kombi bywają droższe w utrzymaniu i kłopotliwe przy poruszaniu się po mieście. Dokładne określenie zapotrzebowania umożliwi wybranie najbardziej optymalnego rodzaju nadwozia.

NRY