Drogi samochód to świetna rzecz. Nie trzeba Cię przekonywać, jak wiele radości dostarcza jego zakup, mimo że wiąże się z dużym wydatkiem. Zupełnie inaczej jest z obowiązkowym ubezpieczeniem OC – jego przymusowe kupno nie daje uciechy żadnemu kierowcy. Jako właściciel wartościowego auta lub osoba, która zamierza w nie zainwestować, zastanawiasz się, czy z racji jego wysokiej ceny czeka Cię drogie OC? Przeczytaj artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.

Drogie auto a cena OC

Jeśli myślisz, że wysoka cena samochodu automatycznie oznacza horrendalnie wysoką składkę na obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, to jesteś w błędzie. Bo mimo że towarzystwa uwzględniają wartość pojazdu przy wyliczeniu ceny OC, to jest ona tylko jednym z kilkudziesięciu czynników branych pod uwagę, którego wpływ na wartość składki jest bardzo mały. Zasadniczo koszt zakupu pojazdu w bardzo znikomym, wręcz niezauważalnym stopniu kształtuje ostateczną wysokość składki na OC – znacznie ważniejsze są inne czynniki, o czym za chwilę.

Co ciekawe, właściciele drogich aut nie tylko nie muszą się obawiać wysokich cen OC, ale wręcz mogą się spodziewać łaskawszego traktowania niż osoby posiadające tanie i stare samochody. Co jest tego przyczyną? Jeśli się chwilę zastanowić, łatwo dojść do wniosku, że powodem niższych składek dla właścicieli drogich aut jest ich uważniejsza i bezpieczniejsza jazda po drogach publicznych aniżeli posiadaczy tanich i starych samochodów.

Po prostu ktoś, kto wydał na auto kilkadziesiąt lub nawet kilkaset tysięcy zł, nie jest skłonny do tak ryzykownej jazdy jak osoby poruszające się tanimi i słabymi samochodami. Potwierdzają to również statystyki, które pokazują, że właściciele wartościowych pojazdów powodują mniej szkód, w efekcie czego płacą nieco mniej za obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Wystarczy, że otworzysz porównywarkę OC Najtaniej u Agenta i sam się o tym przekonasz, wykonując kalkulację najpierw dla nowego, a później dla starego auta przy niezmiennym zachowaniu wszystkich pozostałych danych.

Jeśli nie wartość pojazdu decyduje o cenie polisy ubezpieczeniowej, to co? Cóż, czynników jest bardzo dużo, jednak najważniejsze z nich to: zniżki posiadane przez właściciela, jego wiek, stan cywilny, liczba potomstwa. miejsce zamieszkania oraz przede wszystkim parametry samochodu. Dlatego pamiętaj, że o ile drogie auto nie oznacza automatycznie wysokiej składki ubezpieczeniowej, o tyle drogie i sportowe już jak najbardziej. Na koniec warto przypomnieć, że jeżeli liczysz na tanie OC – najtaniejuagenta.pl to serwis, w którym znajdziesz je w mgnieniu oka.


Materiał partnera zewnętrznego