Po pierwsze i najważniejsze: pamiętaj o tym, że obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest niezbędne! A za jego brak słono zapłacisz! Nie ma zmiłuj, będziesz musiał kupić OC!

Zgodnie z ustawą 22 maja 2003 roku każda osoba, która posiada pojazd mechaniczny, w tym samochód osobowy, musi mieć wykupione OC. Ponieważ ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych zobowiązuje do posiadania tej polisy, to również szczegółowo określa, w jaki sposób towarzystwa ubezpieczeniowe powinny chronić swoich klientów w razie zdarzenia drogowego. Oznacza to, że zakres ochrony polisy jest we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych na terenie Polski jest dokładnie taki sam. Dzięki temu właściciel pojazdu poszukując dla siebie odpowiedniej polisy OC, może kierować się jedynie ceną.

Z ubezpieczeniem OC nie możesz spóźnić się ani minuty!

Pamiętaj, że za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada bardzo wysokie kary. Najwyższy mandat może wynosić aż 5600 zł, jeśli spóźnisz się z zapłatą ponad 14 dni. Jednakże nawet i w takim wypadku właściciel pojazdu zobowiązany będzie do tego, żeby wykupić OC. Kary naliczane są już od pierwszego dnia zwłoki.

Jeżeli spóźnisz się z zapłatą ubezpieczenia do trzech dni, w przypadku samochodu osobowego, zapłacisz 1120 zł, a od 4 do 14 dni – 2800 zł. Nie możesz liczyć również na to, że któryś z ubezpieczycieli sprzeda Ci polisę z datą wsteczną. Polskie przepisy nie przewidują takiego rozwiązania. Dodatkowo, towarzystwa ubezpieczeniowe na bieżąco przekazują do UFG informacje o nowych polisach OC.

Czemu potrzebujesz OC?

Część kierowców do dziś podważa zasadność płacenia za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Wielu z nich pewnie nie zdaje sobie sprawy, że OC stanowi ochronę właściciela pojazdu w przypadku spowodowania poważniejszych zdarzeń na drodze. Jeżeli podczas wypadku osoba poszkodowana dozna uszczerbku na zdrowiu, to właśnie kierowca zobowiązany będzie do wypłacenia renty, opłacania rehabilitacji i ewentualnego przeszkolenia w celu zmiany dotychczasowej ścieżki zawodowej. Nie są to małe koszty. Często wykraczają poza możliwości finansowe sprawcy wypadku.

Gdyby właściciel pojazdu nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego za wszystkie te czynności musiałby zapłacić z własnej kieszeni, w ramach regresu ubezpieczeniowego.  A gdyby nie było go stać na takie wydatki, odpowiadałby całym swoim majątkiem, jak również majątkiem współmałżonka. Wyjątkiem od tej sytuacji jest rozdzielność majątkowa małżeńska. Naturalnie, ubezpieczyciele w takich sytuacjach pokrywają nie tylko szkody na osobie, ale również szkody majątkowe, czyli zniszczenia jezdni czy też samochodu.

Kiedy ubezpieczenie nie zadziała?

Istnieje kilka sytuacji, w których zakład ubezpieczeń będzie ponosił mniejszą odpowiedzialność lub całkowicie będzie mógł odmówić pokrycia kosztów po zdarzeniu. Oto kilka z tych sytuacji:

  • kierowca jechał bez uprawnień,
  • kierowca układ auto,
  • pojazd prowadzony był przez osobę po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających,
  • do wypadku doszło umyślnie.

Kalkulator OC Beesafe prosta i krótka droga do Twojego OC

Kalkulator OC to bardzo wygodne narzędzie, jeśli chcesz szybko poznać wycenę składki dla Twojego samochodu. Nie musisz szukać agenta, podjeżdżać swoim autem do ubezpieczyciela albo też wypełniać wielostronicowych formularzy. Koniec ze żmudnym uzupełnieniem kolejnych papierów! Beesafe potrzebuje minimalnej liczby informacji. Wystarczy, że podasz numer rejestracyjny i datę urodzenia właściciela pojazdu, a poznasz składkę ubezpieczenia.

W Beesafe kupisz nie tylko OC, ale również NNW oraz assistance, a dodatkowo możesz dokupić pakiet Wygodny kierowca, dzięki któremu to nie Ty będziesz wymieniał opony i robił przegląd pojazdu! Sprawdź już teraz: https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/.

Materiał partnera