Strona główna Technologia Motoryzacja Co warto wiedzieć o współczesnych samochodach elektrycznych?

Co warto wiedzieć o współczesnych samochodach elektrycznych?

113
0
elektryczny samochód Tesla
Jak wiadomo, potencjał technologii pojazdów elektrycznych wciąż się rozwija | fot.: stock.adobe.com

W obecnych czasach coraz większą uwagę zwraca się na proekologiczne podejście w każdym obszarze życia. Staramy się produkować mniej śmieci, oszczędzać wodę, zmieniać sposób ogrzewania domu lub mieszkania na bardziej ekologiczne rozwiązania, a także zaczynamy powszechnie użytkować odnawialne źródła energii. Jednym z ważniejszych zmian XXI wieku jest jednak wprowadzenie innowacji na światowych drogach w postaci samochodów elektrycznych. Czy tego typu samochodu będą w stanie wypchnąć z rynku tradycyjną technologię? Jak kształtują się koszta zakupu takiego samochodu oraz w jaki sposób wygląda kwestia użytkowania i eksploatacji?

Koszty zakupu samochodu elektrycznego

Wśród opinii publicznej króluje opinia, że koszt zakupu samochodu elektrycznego to bardzo droga inwestycja, która ma prawo zwrócić się po kilku dobrych latach jazdy. Parę lat temu faktycznie ta teoria miała potwierdzenie w rzeczywistości. Samochody elektryczne w cenie poniżej 100 tysięcy złotych były dostępne jedynie w wersji smart. Jednak obecnie coraz więcej producentów stawia na to rozwiązanie i wprowadza do produkcji seryjnej modele o znacznie niższej cenie. Przekonanie o wysokiej cenie samochodów elektrycznych bierze się również z dość ubogiego dotychczas rynku używanych samochodów elektrycznych. Jednak wraz z upływem czasu samochody elektryczne będą traciły na cenie, a i znacznie ofert samochodów używanych będzie dostępnych. Dodatkową zachętą dla potencjalnych kupców pojazdów elektrycznych może być dopłata rządowa, która jest na razie w fazie prac.

Użytkowanie i eksploatacja samochodu elektrycznego

Jak wiadomo, potencjał technologii pojazdów elektrycznych wciąż się rozwija. Sceptycy tego rozwiązania narzekają na bardzo krótkie zasięgi samochodu. Jednak producenci coraz częściej wdrażają nowe generacje baterii, które znacznie zwiększają zasięg samochodu elektrycznego. Przykładowe modele Mitsubishi, które stanowi stosunkowo kompaktowy model samochodu elektrycznego, jest wstanie przejechać 120 kilometrów, co w zupełności wystarczy do jazdy po dużym mieście. Rekordzistą w tej materii jest oczywiście Tesla, której zasięg obliczany jest nawet na 500 kilometrów. Zakup samochodu elektrycznego może być doskonałym rozwiązaniem, jeżeli mieszkamy w dużym mieście. To właśnie tam coraz powszechniejsze stają się publiczne ładowarki, w których będziemy mogli uzupełnić moc naszego samochodu. W przypadku małych miast ta infrastruktura raczej kuleje, więc pozostaje zakupienie relatywnie drogiej ładowarki do własnego użytku.

Zalety związane z posiadaniem samochodu elektrycznego

Nie ma wątpliwości co do tego, że samochody elektryczne stają się bardzo atrakcyjną pod względem eksploatacji i wygody korzystania alternatywą w stosunku do tradycyjnej wersji pojazdów. Z czasem coraz więcej osób będzie przerzucało się na ten typ transportu, co ma potencjał do stania się bardzo pozytywną przyczyną polepszenia stanu swojego środowiska, ale również stanu portfela. Miejmy nadzieje, że w najbliższej przyszłości samochody elektryczne będą tańsze, co pozwoli na spokojny zakup takiego modelu bez względu na zasobność portfela.

ŁNA