Marki Audi fanom motoryzacji z pewnością przedstawiać nie trzeba. Niemniej, wiele osób może się zastanawiać nad źródłami popularności niemieckiego producenta samochodów. A jego historia, trzeba to przyznać, jest dość ciekawa. Skąd się wziął pomysł na nazwę? Co oznaczały cztery splecione koła w logotypie marki? I dlaczego dziś cieszy się ona takim uznaniem? Zwłaszcza ostatnią kwestię najlepiej rozpatrzyć na przykładzie dwóch znanych i cenionych modeli: Audi RS6 i Audi R8.

Słuchaj! Czyli początki samochodów marki Audi

Początki niemieckiego producenta sięgają nawet końca XIX wieku. August Horch stał się współzałożycielem spółki zajmującej się produkcją luksusowych samochodów osobowych, z nazwą pochodzącą od jego nazwiska. Jednak w wyniku różnych, m.in. finansowych komplikacji, musiał stworzyć nowe przedsiębiorstwo – oraz inaczej mianowane. Nazwisko Augusta bierze się z niemieckiego czasownika „słuchać” (a konkretnie użytego w trybie rozkazującym: horch – słuchaj). Ten więc postanowił je przetłumaczyć na łacinę. I tak powstała marka Audi, której pierwszy egzemplarz wyjechał z fabryki w 1910 roku. Jeśli zaś chodzi o słynny logotyp, na niego przyszedł czas jeszcze później. W 1932 roku markę wykupiła spółka Auto Union. To właśnie ona sygnowana była znakiem 4 splecionych kół, symbolizujących połączenie różnych zakładów (Audi, Horch, Zschopauer Motorenwerke/ KDW) w jedną spółkę.

Mówiąc w skrócie – za marką Audi bezspornie przemawia wyjątkowa ścieżka rozwoju, ale i fakt, że przedsiębiorstwo tworzy wysokiej klasy samochody dla różnych użytkowników | fot.: By Alexandre Prévot from Nancy, France (Audi RS6) [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Audi – komfort, dzikość, luksus

Obecnie można powiedzieć, że w marce samochodowej Audi, która ma za sobą długą, bogatą historię i ogrom doświadczenia, znajdziemy wszystkie te określenia. Dzisiejsze modele opisywanego producenta kojarzone są często z półką premium o lekkim odcieniu sportowym. Choć biorąc pod uwagę dzieje marki, odcień ten jest dość zrozumiały. Samochody Audi już u samego początku mogły pochwalić się wieloma sportowymi osiągnięciami. Niejako tę „dziką” tradycję kontynuuje model R8, produkowany od 2006 roku. Za stworzeniem tego samochodu stoją eksperci od sportowych wersji modeli Audi i pojazdów wyczynowych. O jakości R8 świadczy choćby to, że zdobył prestiżowy tytuł World Performance Car of the Year w 2008 roku. Z drugiej strony mamy model Audi RS6, czyli „usportowioną” właśnie wersję A6. To jednak samochód, który jest produkowany od wielu lat i w kolejnych generacjach tworzy synonim komfortu, solidnego wykonania, wydajności i wręcz luksusu. Mówiąc w skrócie – za marką Audi bezspornie przemawia wyjątkowa ścieżka rozwoju, ale i fakt, że przedsiębiorstwo tworzy wysokiej klasy samochody dla różnych użytkowników. Zarówno miłośników wrażeń sportowych, jak i osób po prostu ceniących sobie wysokie standardy użytkowe.

Dlatego też za popularnością marki idą też inne udogodnienia. Współcześnie znalezienie części zamiennych do samochodów marki Audi nie stanowi problemu, czego dowodem są chociażby elementy dostępne na stronie internetowej sklepu CzesciAuto24.pl.


OLI