Jeśli chcemy jak najdłużej cieszyć się w pełni funkcjonalnym i płynnie działającym laptopem, powinniśmy prawidłowo o niego dbać. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy w jaki sposób powinno zajmować się laptopem, aby służył przez wiele lat. W tym artykule sprawdzimy najpopularniejsze i najbardziej efektywne działania, pomagające utrzymywać komputer przenośny w dobrym stanie.

Zadbajmy o bezpieczny transport

Jeśli często przenosimy naszego laptopa, nie tylko po domu, ale zabieramy go również na zewnątrz, lub wyjazdy, zainwestujmy w specjalną torbę lub plecak służący do transportu komputerów przenośnych. Tego typu akcesoria obłożone są dodatkowym wypełnieniem, gwarantującym bezpieczeństwo naszego komputera, a zapięcie go pasami zapewnia mu stabilność i brak obijania, kończącego się zwykle uszkodzeniami obudowy.

Ważny jest również sposób przenoszenia urządzenia z miejsca na miejsce, w żadnym wypadku nie trzymajmy go za połączenia wyświetlacza z resztą laptopa, może to poważnie uszkodzić taśmy łączące obudowę i może skutkować nieodwracalnym, lub kosztownym w naprawie uszkodzeniem, którego moglibyśmy w łatwy sposób uniknąć. Najbezpieczniejsze dla laptopa, będzie przenoszenie go w torbie lub pod pachą.

Uważajmy na instalowane programy

W dzisiejszych czasach, każdy może umieścić w Internecie napisany przez siebie program. Wiele z nich jest przydatnych i oferuje nieznane dotąd możliwości, ale taka sama liczba publikowanych aplikacji jest zainfekowana różnymi rodzajami wirusów komputerowych. Od trojanów zwykle spowalniających pracę naszego laptopa, przez keyloggery mające na celu kradzież naszych haseł po malware, atakujący ekran natarczywymi reklamami. Zwracajmy uwagę nie tylko na instalację programów z nieznanych źródeł, ale również na podejrzane strony internetowe. One również mogą stanowić prawdziwą otwartą furtkę dla cyberprzestępców. Dobrym nawykiem będzie również regularne formatowanie naszego sprzętu, pozwoli mu to na usunięcie niepotrzebnych plików i znacząco przyspieszy jego działanie.

Unikajmy korzystania z laptopa w nieprzystosowanym do tego otoczeniu

Wysokie zapylenie i wysoka wilgotność nie działają dobrze na niemal wszystkie urządzenia elektryczne, wyjątkiem są oczywiście modele skierowane dla specjalistów, ale laptopy przeznaczone dla przeciętnego użytkownika mogą ulec uszkodzeniu, jeśli narazimy je na długotrwały kontakt z pyłem. Przegrzewanie się i zapychanie brudem portów są najgorszymi skutkami narażenia komputera na pracę w brudnym otoczeniu. Wilgotność z kolei może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wewnętrznych części naszego laptopa, co z kolei narazi nas na niemałe koszty ich naprawy. Pamiętajmy również o regularnym czyszczeniu naszego sprzętu, jeśli nie czujemy się na siłach rozkręcić jego obudowę, oddajmy laptopa w ręce specjalisty, który szybko i sprawnie zrobi to za nas.

To tylko kilka podstawowych porad dotyczących dbania o laptopa, jednak stosowanie nawet tak prostych czynności może znacząco przedłużyć żywotność naszego komputera przenośnego i pozwoli nam cieszyć się jego pełną funkcjonalnością i szybką pracą nawet wiele lat po zakupie.

ABI