Chcesz nagrać film rejestrujący Twój ekran podczas gry? A może przygotować dla znajomego poradę, jak można skutecznie pokonać wroga i wygrać daną rozgrywkę? Albo po prostu upamiętnić ważną chwilę finału? Wystarczy, że zrobisz tzw. screencast, czyli nagrasz własny pulpit – wyjaśniamy, po co i jak to zrobić.

Jest kilka sposobów, aby zrobić zrzut ekranu, ale są też sytuacje, w których potrzeba więcej niż po prostu screenshota, czyli zdjęcia lub serii zdjęć. Sekwencja wideo często będzie znacznie lepszym pomysłem – jak jednak nagrać takie wideo, czyli wykonać przechwytywanie ekranu? Screencast jest skuteczny i pozwala się wyróżnić, a także łatwy i szybki w przygotowaniu. Poniżej znajdziesz więcej szczegółów.

Screencast – co to jest?

Są takie rozgrywki, które warto zachować na pamiątkę albo udostępnić na kanale YouTube albo własnym blogu. Można też przygotowywać pomocne dla innych filmy instruktażowe, które ułatwią innym pokonanie różnych etapów gry. Jest to niezwykle proste, bo wystarczy nagrać ekran, czyli zrobić praktyczny i czytelny screencast. Jest to zresztą przydatne rozwiązanie nie tylko dla fanów gier – screencast posłuży też jako instrukcja rozwiązywania innych problemów z komputerem. W ten sposób możesz wygodnie zobrazować różne zagadnienia i pomóc np. proszącym o radę znajomym.

Bezpłatne narzędzia do przygotowania ruchomego zrzutu ekranu

Wideo typu „screencast” polega na bieżącym nagrywaniu ekranu komputera lub smartfona – jest to ruchomy zrzut ekranu. Wystarczą bezpłatne narzędzia, a samo wykonanie trwa chwilę i nie jest trudne. Dzięki nim możesz nagrać swoją rozgrywkę w ulubionej grze czy przygotować poradniki – nie tylko dotyczące gier, ale też różnych programów, np. dla osób mniej zaawansowanych w komputerowych tematach.

Do wykonania ruchomego zrzutu ekranu komputera, również laptopa, potrzebujesz specjalnego programu – np. Expression Encoder od Microsoftu. Po uruchomieniu wybierz czerwony przycisk „Record”, a na dole określ pożądaną rozdzielczość filmu. Rozpocznij nagrywanie, a potem wybierz „Send to Encoder”, aby mieć możliwość zmienić też inne parametry. Kliknij „Encode”, aby wygenerować plik wideo.

Sprawdź, jak łatwo możesz wykonać ruchomy zrzut ekranu komputera i smartfona, korzystając z porad na Lenovo Zone. Zmaslo, znany youtuber od nowinek technologicznych, udzieli Ci cennych porad: https://lenovozone.pl/blog/nagrywanie-ekranu-jak-stworzyc-screencast/. Znajdziesz tam również wiele innych cennych porad.


Materiał partnera zewnętrznego