Dokonanie zwrotu w sklepie internetowym jest teoretycznie prawem każdego konsumenta. Teoretycznie, ponieważ w praktyce sprzedawcy czasem tak bardzo komplikują procedurę, że nie opłaca się tego robić. Regulaminy zwrotów nie są czytelne, a już tym bardziej przychylne.

Każdy sobie radzi po swojemu

Ile jest czasu na zwrot? Jaką przesyłką trzeba nadać oddawany towar, aby mieć pewność, że zostanie on odebrany, a cała procedura przebiegnie prawidłowo? Jak zabezpieczyć się przed sprzedającymi, którzy nie chcą realizować zwrotów? Na te pytania niestety nie ma prostej odpowiedzi. Każdy sklep może ustalać własne zasady zwrotów. Bardzo często są one niepotrzebnie restrykcyjne, np. paczkę można nadać tylko pocztą, ale już nie kurierem, albo adres do zwrotów znajduje się poza granicami Polski. W takich przypadkach poziom trudności rośnie i wiele osób nie ma ochoty na dokonywanie zwrotów.

Wspólny regulamin ułatwia życie

Uczciwi sprzedawcy od pewnego czasu umożliwiają dokonywanie zwrotów za pośrednictwem serwisów takich jak zwracam.pl. Choć zachowują wówczas prawo do ustalania własnych warunków zwrotów, w tym terminarzy i adresów zwrotnych, to jednak w tego rodzaju usługach obowiązują pewne standardy, które sprzedawcy muszą spełniać. Te regulacje są dla klientów zwracających nietrafione prezentu lub nieudane zakupy zupełnie niewidoczne – tylko pośrednik zwrotów i sklepy umawiają się na konkretne warunki, ale efekt jest doskonały: obecność w podobnym serwisie podnosi wiarygodność sprzedającego i ułatwia dokonanie zwrotów.

O czym trzeba pamiętać?

Przepisy wyraźnie mówią, jakie są najkrótsze możliwe terminy zwrotów. Sklepy jednak mogą je dowolnie wydłużyć. Ustawa precyzuje również, w jaki sposób powinno wyglądać oświadczenie o odstąpieniu od umowy, jednak nie narzuca jednolitego wzoru i nie ma prawa tego robić sprzedawca. Dzięki zwrotom przez serwisu pośredników można łatwo przygotować kompletny formularz zwrotu, podając tylko kilka podstawowych informacji. Jest to świetne rozwiązanie, które jednocześnie eliminuje z rynku tych sprzedawców, dla których skomplikowanie polityki zwrotów stało się gwarancją wyższych dochodów.

Nawet jednak u pośredników obowiązują pewne ograniczenia. Na podstawie ustawy z prawa zwrotów mogą być wyłączone niektóre produkty, np. otwarte kosmetyki lub żywność. To, czy zwroty tych typów wyrobów będą akceptowane, pozostaje wyłącznie do decyzji sprzedawcy.


Materiał partnera zewnętrznego