Coraz bardziej ambitni filmowcy-amatorzy i YouTuberzy zwracają się w stronę smartfonów, gdy chcą szybko nakręcić film. Nic w tym dziwnego, przecież aparaty smartfonów są coraz lepsze. Obecnie istnieje kilka smartfonów, które nawet nagrywają filmy w jakości 4K. Co więcej, telefon komórkowy jest zawsze pod ręką, gdy przed obiektywem pojawiają się zaskakujące momenty na wideo.

Reżyserzy hobbyści nie muszą nosić na ramieniu ciężkiej torby fotograficznej, aby dokumentować zabawne sekwencje, czy to na wakacjach, na przyjęciu urodzinowym dla dzieci, czy na wymarzonym weselu. Dzięki smartfonowi i odpowiednim akcesoriom gotowe nagrania można wykonać w mgnieniu oka. A jeśli nie chcesz tracić zbyt wiele czasu na edycję i cięcie po kręceniu, powinieneś wziąć pod uwagę poniższe wskazówki.

WSKAZÓWKA 1: Historia filmu lub scenariusza

Oczywiście nikt nie musi zostać scenarzystą, jeśli od czasu do czasu chce uchwycić kilka zabawnych chwil z codziennego życia za pomocą aparatu w smartfonie. Ale każdy, kto chce nakręcić ekscytujący film z wakacji, urodzin lub ślubu, powinien wcześniej dokładnie przemyśleć, jakie sceny chce uchwycić.

Może warto wcześniej wziąć do ręki aparat i nagrać kilka scen, które potem zostają wcięte do filmu – w swoistej retrospekcji. Ponadto już w trakcie przygotowań można się zastanowić, czy nie będą potrzebne również akcesoria takie jak statyw lub dodatkowy obiektyw dla nieco innego kąta widzenia podczas fotografowania.

WSKAZÓWKA 2: Miej wystarczająco dużo miejsca na filmy w wysokiej rozdzielczości

Jeśli jako filmowiec-hobbys kręcisz filmy częściej, upewnij się, że w telefonie komórkowym zawsze dostępna jest wystarczająca ilość pamięci. Jeśli korzystasz z urządzenia z systemem Android, zaleca się włożenie odpowiednio dużej (i szybkiej) karty pamięci, jeśli to możliwe.

Ponieważ jeśli zamierzasz nagrywać filmy w 4K (3840 x 2160 pikseli), nie powinieneś skąpić przestrzeni dyskowej. W końcu wideo 4K (60 klatek na sekundę) o długości jednej minuty może mieć rozmiar od 200 MB do 400 MB (w zależności między innymi od stopnia kompresji).

Aby to zrobić, otwórz Ustawienia i wybierz wpis Aparat. Stuknij opcję Nagraj wideo iw oknie, które się otworzy, wybierz żądaną rozdzielczość, około 4K (60 fps).

Na urządzeniach z Androidem ustawienie rozdzielczości wideo znajdziesz w menu kontekstowym kamery. Ustaw aparat w trybie wideo i dotknij menu kontekstowego. Następnie dotknij żądanej rozdzielczości.

Sprawdź HUAWEI nova 8i przedsprzedaż.

WSKAZÓWKA 3: Twórz profesjonalne filmy za pomocą smartfona

Jeśli Twój film z wakacji lub ślubu ma być ekscytujący również dla innych, dobre przygotowanie i zaplanowanie filmu jest niezbędne. Pomyśl nie tylko o tym, co chcesz sfilmować, ale także kiedy. Szansa, że ​​film odniesie sukces w dobrych warunkach oświetleniowych jest znacznie większa niż przy słabym oświetleniu i silnych kontrastach. Jeśli nie masz żadnych dodatkowych źródeł światła, użyj do filmu naturalnego światła dziennego.

Uważaj też, jak trzymasz smartfon podczas jego obracania. Filmy w formacie portretowym mają grube czarne paski na monitorach i telewizorach. Dlatego zawsze filmuj w formacie poziomym. Unikaj szybkich ruchów kamery i używania zoomu podczas obracania.

Jeśli chcesz, aby obiekt był większy na zdjęciu, zmniejsz odległość od obiektu. Możesz do tego użyć fotela biurowego lub kija do selfie (do tzw. ujęcia śledzącego). Aby móc kręcić ogólnie cichsze sceny, absolutnie zalecane jest użycie statywu. A jeśli chcesz skręcać ręcznie, uzyskasz spokojniejsze ujęcia, jeśli użyjesz (chowanego) kija do selfie.

WSKAZÓWKA 4: Podczas skręcania używaj time-lapse i slow-motion

Urozmaicić swój film ekscytującymi perspektywami lub nagraniami poklatkowymi lub w zwolnionym tempie. Na większości smartfonów można nagrywać szybciej lub z opóźnieniem.

Na urządzeniach z Androidem zwykle można znaleźć upływ czasu i lupę w menu kontekstowym aparatu (w trybie aparatu, a nie w trybie wideo). Nagrania te należy wstawić osobno podczas edycji wideo. Działa to najlepiej z programem do edycji wideo na komputerze.

Materiał partnera