Rynek konsol kwitnie – w dzisiejszych czasach swoje sprzęty oferują graczom aż trzy ogromne koncerny – Sony (PlayStation 4), Microsoft (Xbox One) oraz Nintendo (Switch). Za którym z nich powinniśmy się opowiedzieć i jaką konsolę wybrać dla siebie i dla dziecka, by być w pełni z niej zadowolonym?

Wszystko zależy od oczekiwań – zanim podejmie się właściwą decyzję, należy zapoznać się z dwiema podstawowymi rzeczami. Pierwszą z nich są znajomi – którą konsolę oni posiadają? Określając to będziemy mogli być pewni, że zawsze będziemy mieli kompana do rozgrywki. Drugą z kolei stanowią nasze oczekiwanie co do sprzętu. Wiedza na temat zalet i wad każdego z nich jest czymś kluczowym w podejmowaniu decyzji.

PlayStation 4 – czemu być za „niebieskimi”?

Decydując się na zakup konsoli PlayStation 4 zyskujemy dostęp do zdecydowanie największej bazy wysokobudżetowych tytułów ekskluzywnych, dostępnych wyłącznie tutaj. Nie da się ich ograć na konsolach konkurencji (ani na komputerach osobistych). Ponadto PS4 jest obecnie najpopularniejszą konsolą w Polsce. Choć to samo w sobie nie powinno być tutaj czymś najważniejszym, przekłada się na wiele innych aspektów – między innymi na dostępność gier używanych na rynku wtórnym czy też możliwość ich odsprzedaży w specjalnych przeznaczonych do tego typu działań punktach.

PlayStation 4 nie odbiega technicznie od swojej największej konkurencji, Xboksa One. Jako jedyna z konsol stacjonarnych wspiera technologię Wirtualnej Rzeczywistości i bardzo dobrze ją rozwija. Na PlayStation 4 najlepiej zdecydować się, jeśli chce się grać w pojedynkę w zachwycające graficznie tytuły.

Xbox One – czy „zielony” obóz spełni nasze oczekiwania?

Największa konkurencja PS4, Xbox One, oferuje obecnie najpotężniejszy technicznie sprzęt na rynku (mowa o modelu X), będąc jednocześnie najtańszym odtwarzaczem Blu-rayowych filmów 4K na rynku. Jako sprzęt do gier oferuje swoje własne, bardzo dobre (patrząc na to obiektywnym okiem) serie pokroju wyścigowej Forzy i strzelankowego Halo, a także potężny abonament Xbox Game Pass. Ten za niewielką opłatą miesięczną gwarantuje nam dostęp do bardzo bogatej biblioteki wysokobudżetowych gier, wśród których znajdują się wszystkie premiery własne Microsoftu (dostępne w subskrypcji już w dniu wydania).

Xbox jest zatem tani zarówno w zakupie, jak i eksploatacji, a oprócz nieobecności wielu tytułów ekskluzywnych dla konkurencji, oferuje praktycznie to samo, co ona.

Nintendo Switch – a może coś zupełnie innego?

Choć Nintendo Switch znacząco odbiega technologicznie od całej reszty konsol, uchodzi również za taką przynoszącą najwięcej frajdy. Jest konsolą innowacyjną, stworzoną z myślą o graniu razem ze znajomymi. Jest doskonałym wyborem dla dziecka, a ponadto można grać w nią nie tylko stacjonarnie, ale i przenośnie. Jest to coś, czego próżno jest szukać w jakimkolwiek innym sprzęcie. Ponadto jedną wielką zaletą są kultowe serie pokroju Super Mario czy też The Legend of Zelda.

Podsumowanie

Każda z konsol dostępnych obecnie na rynku oferuje coś zgoła odmiennego i o ile w przypadku PlayStation 4 oraz Xboksa One te różnice nie są aż tak wyraziste, Nintendo Switch jest czymś zgoła odmiennym. Aby podjąć decyzję, najpierw zapoznajmy się więc z wadami i zaletami związanymi z zakupem każdej z nich i na tej podstawie działajmy dalej.


PRY