Większość z nas posiada konto na takich portalach społecznościowych jak Facebook, YouTube czy Instagram. Dzięki nim możemy być na bieżąco z aktywnością naszych znajomych oraz śledzić najważniejsze informacje na interesujące nas tematy. Nie każdy jednak wie, jak wiele funkcji oferują nam social media prócz podstawowych możliwości. Co ciekawego możemy znaleźć w najpopularniejszych portalach społecznościowych?

Przydatne funkcje Facebooka

Jeśli chodzi o portal Facebook, znajdziemy na nim między innymi praktyczną funkcję Marketplace. Przypomina ona tablicę ogłoszeń lokalnych tyle że w formie online. Za pomocą tej funkcji możemy szybko sprzedać niepotrzebny nam sprzęt bądź tanio zakupić poszukiwany przez nas przedmiot. Marketplace przypomina takie strony z ogłoszeniami jak Allegro, eBay, Gumtree czy OLX. Z tej funkcji Facebooka najbardziej skorzystają osoby chcące dokonywać transakcji kupna bądź sprzedaży w obrębie miejsca zamieszkania. Wystawiając jakiś przedmiot dodajemy jego zdjęcie, proponowaną cenę oraz lokalizację, w której można dokonać osobistego odbioru towaru. By skorzystać z funkcji Marketplace, logujemy się na swoje konto na Facebooku i znajdujemy zakładkę „Eksploruj” po lewej stronie panelu głównego. Pod zakładką wyszukujemy przycisk „Marketplace” i klikamy na niego. Zostaniemy przekierowani do tablicy ogłoszeń, gdzie będziemy mogli szukać potrzebnych towarów z pomocą kategorii i wyszukiwarki lub umieścić własne ogłoszenie.

Ukryte możliwości aplikacji Instagram

Instagram to obecnie najpopularniejszy portal społecznościowy do publikacji i przeglądania zdjęć. Ciekawą i nieoczywistą funkcją tego social media jest na przykład możliwość archiwizacji udostępnionych fotografii. Czasami nie jesteśmy pewni, czy dane zdjęcie powinno nadal wyświetlać się na naszym profilu, ale jednocześnie nie chcemy go całkowicie usuwać. W takiej sytuacji możemy skorzystać z opcji „Archiwizuj”, którą znajdziemy po wejściu na nasze konto. Klikamy na zdjęcie, które chcielibyśmy zarchiwizować a następnie naciskamy na trzy kropeczki widniejące w prawym górnym rogu fotografii. Spośród dostępnych opcji wybieramy „Zarchiwizuj”.

Inną wartą uwagi opcją jest możliwość wyszukiwania postów osób z konkretnej lokalizacji. Ta funkcja może być szczególnie przydatna, jeśli chcemy znaleźć profil znajomego, ale nie znamy jego nazwy użytkownika. Jeśli jednak wiemy, z jakiej miejscowości najczęściej dodaje zdjęcia, możemy łatwo wyszukać jego konto na Instagramie. By skorzystać z tej funkcji, w aplikacji wchodzimy w opcję wyszukiwania a następnie naciskamy na pole z grafiką pinezki. Otworzy nam się opcja „Szukaj miejsc”, gdzie możemy wpisać pożądaną lokalizację. Po wybraniu poszukiwanej miejscowości wyświetlą nam się wszystkie zdjęcia, które zostały zrobione w danej lokacji.

Social media oferują nam coraz więcej możliwości, które warto poznać. Prócz podstawowych funkcji portali społecznościowych skorzystajmy także z tych mniej oczywistych a jednocześnie przydatnych dla każdego użytkownika.


MPA