Kampanie na Facebooku stanowią nieocenione narzędzie marketingowe, które wykorzystuje większość firm. Aby jednak przyniosły one spodziewane rezultaty i okazały się efektywne, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie kampanii, stworzenie atrakcyjnej treści, zadbanie o CTA, wybranie grupy docelowej i optymalnego budżetu, a także wskazanie celu. Zastanawiasz się, jak wybrać cele reklamowe? Sprawdź wskazówki!

Czym są cele reklamowe?

Facebook dzieli cele reklamowe na 3 główne sekcje Świadomość, Działania i Konwersja. Te następnie dzielą się na poboczne cele reklamowe, które wybierane są w trakcie projektowania kampanii.

  • Świadomość marki – to cel nastawiony na zwiększanie zainteresowania marką, jej usługami lub produktami wśród potencjalnych klientów. Ważne jest tutaj docieranie reklam do jak najszerszego grona odbiorców. Sprecyzowane zostały dwa cele reklamowe: rozpoznawalność marki i zasięg. Ich specyfika jest taka, że reklamy te nie są angażujące (nie zbierają polubieni, komentarzy czy udostępnień), ale mają zapadać w pamięć i docierać do świadomości odbiorców.
  • Działania – to najbardziej rozbudowana sekcja, która zawiera w sobie aż 6 celów – ruch, aktywność, instalacje aplikacji, wyświetlania filmu, pozyskiwanie kontaktów, wiadomości. Cele te służą zarówno generowaniu ruchu na strony zewnętrzne (np. do sklepu), jak i pozyskiwaniu obserwatorów strony czy leadów.
  • Konwersja – tutaj mieszczą się cele najbardziej nastawione na sprzedaż produktów i usług. Dostępne są 3 cele: konwersja, sprzedaż z katalogu i ruch w firmie. Efektem ma być wygenerowanie wskutek reklam jak największej liczby transakcji, więc można stosować sprzedażowe obrazy i zachęcające do zakupu komunikaty.

Jak dopasować cel do typu kampanii reklamowej?

Typ kampanii wybiera się na podstawie celów marketingowych i strategii marki. Warto też uwzględnić ilość czasu i budżet, jakim się dysponuje. Dla początkujących marketerów oraz właścicieli firm, którzy prowadzą działania na własną rękę, wybór celu może stanowić spore wyzwanie. Oto kilka przykładowych symulacji i wskazówek, jaki cel będzie odpowiedni.

  • Nowy produkt lub usługa, kolejna lokalizacja restauracji, ciekawe wydarzenie – jeśli chcesz, by informacja dotarła do jak najszerszego grona odbiorców, wybierz cel Zasięg.
  • Wprowadzasz na rynek nową markę i zależy Ci, by informacja o niej zapadła w pamięci wielu osobom? Wybierz cel Rozpoznawalność marki.
  • Zwiększenie ruchu na stronie internetowej, promowanie konkretnych produktów w sklepie, remarketing w wąskich grupach odbiorców – wybierz cel Ruch.
  • Chcesz, by Twoją stronę na Facebooku obserwowało więcej osób? Zależy Ci na dotarciu z daną informacją do potencjalnie zainteresowanych osób? Wybierz cel Aktywność.
  • Wyświetlenia filmu to cel, który buduje świadomość marki, umożliwia testowanie kreacji video przed ich wykorzystaniem w innych kampaniach, jest narzędziem budowania społeczności.
  • Chcesz pozyskać gorące leady, zbudować bazę klientów, zdobyć zapisy na newsletter albo zapełnić terminarz usług? Wybierz cel Pozyskiwanie kontaktów lub Wiadomość.
  • Zależy Ci na zwiększeniu sprzedaży? Szukasz narzędzia remarketingowego? Chcesz pozyskiwać nowe kontakty? Prowadzisz sklep internetowy i chcesz, by reklamy przełożyły się na ruch na stronie? Odpowiednim wyborem będą cele: Konwersja lub Sprzedaż z katalogu.

Na koniec musisz wiedzieć, że nie ma jednego, dobrego sposoby wybierania celów reklamowych. Zachęcamy, by przetestować różne cele, adekwatne do strategii biznesowej, a następnie korzystać z rozwiązań, które przynoszą najlepsze efekty w przypadku Twojej marki.

Materiał partnera