Reklama jest dźwignią handlu – to stwierdzenie funkcjonuje w naszej kulturze już od bardzo dawna. Nie dzieje się tak bez przyczyny, ponieważ rzeczywiście tak jest – skuteczna reklama potrafi zdziałać przysłowiowe cuda. Żyjemy w czasach, w których coraz więcej osób decyduje się na rozszerzenie swojej działalności do Sieci lub też – całkowicie ją tam przenosi. Aby dotrzeć do naszych potencjalnych klientów, zwiększyć rozpoznawalność naszej marki, konieczne są działania reklamowe.

Zdecydowanie najskuteczniejszą formą reklamy w Sieci, jest kampania Google Ads. W jaki sposób jednak sprawić, aby przyciągnęła ona odbiorców? O ile w przypadku reklamy w telewizji czy gazecie, największą rolę odgrywa obraz, o tyle w przypadku kampanii Google Ads, najważniejszy jest tekst. Jak zatem stworzyć treść reklamy, aby była ona atrakcyjna dla odbiorcy?

Stwórz kilka wariantów reklamy

Głównym założeniem reklamy, jest przyniesienie nam korzyści związanych ze sprzedażą oferowanych przez nas towarów lub usług. To główne założenie reklamy. Nie jest to jedyne założenie. Kiedy tworzymy tekst reklamy Google Ads, powinniśmy wczuć się w jej odbiorcę i zastanowić się, co mogłoby nas, jako klientów, przekonać. Istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o treści reklamowe, jest ich kreatywność. Tym samym, najlepszym rozwiązaniem, aby stworzyć skuteczną i ciekawą dla odbiorcy reklamę, jest przeanalizowanie wszystkich powyższych czynników. Dobrze jest na początku stworzyć tekst, którego założenie będzie zawierało się w stwierdzeniu: Co mi to da? Kolejnym pytaniem, koniecznym przy tworzeniu drugiego tekstu reklamy jest: Co to da klientowi? Trzeci wariant reklamy, powinien łączyć oba powyższe w ciekawy sposób.

Reklama musi być zgodna ze standardami Google

Dobór odpowiedniego tekstu, to nie wszystko, aby nasza reklama w Google była skuteczna. To, co także jest istotne, jeśli chcemy stworzyć treść atrakcyjną dla naszego potencjalnego klienta, to zgodność ze standardami Google. Treść reklamy w Google, musi być przede wszystkim poprawna pod względem językowym i gramatycznym. Powinniśmy sprawdzić tekst reklamy przed włączeniem jej np. Pod kątem obecności literówek. Bardzo ważne jest także to, aby unikać stosowania wykrzykników w nagłówkach czy bezzasadnego wielkich liter. Treść reklamy Google Ads, nie powinna też zawierać wypunktowań.

Forma ma znaczenie

Skoro mówimy już o zasadach gramatyki, warto zwrócić uwagę na formę, w której tworzony jest tekst reklamy. Zdecydowanie powinna być ona pisana w 2 osobie liczby pojedynczej. To podkreśla korzyści, które może osiągnąć odbiorca, jeśli zdecyduje się na skorzystanie z naszych usług.

Przykład: Prowadzimy sklep ze smartfonami

Oto przykład ŹLE stworzonego tekstu reklamy Google Ads:

  • Sprzedajemy najlepsze smartfony!

Pomijając fakt wykrzyknika w nagłówku, mamy tutaj do czynienia z 1 osobą liczby mnogiej.

Jak zatem powinien brzmieć tekst takiej reklamy, który będzie skuteczny?

  • Najlepszy smartfon dla Ciebie / Kup idealny smartfon / Kup smartfon w niskiej cenie

To tylko kilka przykładów tego, jak powinien brzmieć taki tekst. Różnica jest jednak bardzo wyraźna. W pierwszym przypadku, akcent został położony na nas, jako sprzedawcę smartfonów. W drugim wariancie – skupiamy się na odbiorcy.

Dlaczego właśnie Ty?

Kolejną, bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o tworzenie treści reklamowych, jest wskazanie na to, dlaczego to właśnie z Twoich usług powinien skorzystać klient. Konkurencja jest rzeczą normalną, użytkownicy Sieci mają bardzo duży wybór produktów różnych marek. Jak zatem przekonać ich, że to właśnie z Twoich usług powinni skorzystać? Oryginalność i znalezienie czegoś, czym nasza firma wyróżnia się na tle innych, to bardzo ważna kwestia, jeśli chodzi o tworzenie treści reklamy w Google Ads.

Liczby są ważne – nie bój się ich!

Nic tak nie działa na wyobraźnię klienta, jak liczby. Tym samym – nie bój się używać ich w tworzonych przez Ciebie treściach reklamowych. Jeśli jesteś w stanie podać wiarygodne liczby, które mogą przekonać do Ciebie klienta – zrób to. Dla klientów twojej marki jest przewidziany rabat na pierwsze zakupy? Powiedz o tym w reklamie. Oferujesz darmową dostawę – klient musi o tym wiedzieć. Te z pozoru mało istotne kwestie mogą sprawić, że odbiorca Twojej reklamy zdecyduje się na skorzystanie z Twoich usług.

CTA – co to jest i dlaczego jest takie ważne?

Istotnym elementem, jeśli chodzi o stworzenie dobrej treści w reklamie Google Ads, jest zawarcie w niej tzw. CTA. Co to właściwie jest? CTA jest skrótem od angielskiego zwrotu: Call To Action. W polskim znaczeniu, to nic innego, jak wezwanie do działania. Jeśli zależy nam na stworzeniu skutecznej treści reklamy Google Ads, CTA jest konieczne. Musimy jednak pamiętać o tym, aby nie było ono nachalne czy sztuczne.

Przykład dobrego CTA:

  • Kup teraz / Dowiedz się więcej/ Sprawdź ofertę/ Zadzwoń do nas

Nie zapominajmy też o jeszcze jednej, bardzo ważnej rzeczy. Zależnie od tekstu CTA, na który się zdecydujemy, musimy się upewnić, że reklama będzie prowadziła w dokładnie to miejsce, o którym jest w niej mowa. Przykładowo, naszym CTA jest “Zadzwoń do nas”. Reklama zatem powinna kierować użytkownika w miejsce, w którym znajdzie on numer telefonu, który umożliwi mu realizację zawartego w reklamie CTA. Jeśli naszym CTA będzie: Kup teraz, reklama powinna kierować do strony z konkretnymi produktami, gdzie klient może od razu dokonać zakupu. Zadbanie o ten element treści reklamy jest bardzo ważne. Użytkownik, który zdecyduje się w taką reklamę kliknąć, po pierwsze – nie poczuje się oszukany. Po drugie – nie będzie musiał on tracić czasu na znalezienie odpowiedniej zakładki na stronie, która np. Umożliwi mu kontakt z daną firmą.

Nie marnuj miejsca przeznaczonego na reklamę

Miejsce na reklamę Google jest bardzo ściśle określone. Kiedy tworzymy treść reklamy, musimy zadbać o to, aby dobrze je wykorzystać. Reklama powinna być konkretna, nie powinna zawierać zbędnych informacji a także powinna angażować odbiorcę. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście wykorzystanie całego miejsca, które mamy do dyspozycji. Pamiętajmy jednak, aby nie przekraczać ilości dostępnych znaków, które możemy wykorzystać. Wówczas użytkownik nie zobaczy pełnej treści reklamy a co za tym idzie – może nie wykazać zainteresowania nią. W dalszej perspektywie – nasza reklama stanie się po prostu mało skuteczna. Jeśli jednak dobrze wykorzystamy dostępne miejsce, zawrzemy w treści tylko konkretne informacje oraz odpowiednie CTA – wówczas szansa na to, że użytkownik, do którego kierujemy reklamę wyrazi nią zainteresowanie, jest bardzo duża.


Materiał partnera zewnętrznego