Wielu przedsiębiorców działających w sieci wydaje spore sumy na indywidualny projekt swoich sklepów internetowych. Ich celem jest przede wszystkim zapewnienie przejrzystości witryny oraz nadzwyczajnie estetycznego wyglądu. Logicznie myśląc, w ten sposób da się przyciągnąć uwagę klienta. Ważniejszą sprawą jest, że trzeba go jeszcze pozyskać. Przejrzystość stron internetowych przekłada się w duży sposób na ich pozycję w internecie. Istnieje jednak kilka ważniejszych aspektów – mianowicie hosting. Często zapomina się o tej usłudze i sięga po najtańsze rozwiązania. My natomiast postaramy się udowodnić, że hosting jest ważny zarówno pod względem działania strony internetowej, jak i jej promocji.

Czym jest hosting?

Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że każda strona internetowa wymaga trwałego przyłączenia do sieci. Aby taka sytuacja zaistniała, niezbędne jest zapewnienie nieustannego zasilania sprzętowego. Oczywiście, możemy postawić stronę internetową na komputerach stacjonarnych, jednak nie będzie to w żaden sposób wydajne. Innym rozwiązaniem jest zakup serwera fizycznego, co wiąże się z niemałym wydatkiem. Można śmiało powiedzieć, że wykupienie i utrzymanie własnej serwerowni nie jest opłacalne dla mniejszych przedsiębiorstw.

Z tego względu, dobrą opcją jest skorzystanie z usług hostingu. Mają one na celu udostępnienie naszej stronie internetowej konkretnej przestrzeni serwerowej i miejsca na dysku. Jest to swego rodzaju wirtualna dzierżawa. Warunek jest prosty: dostawca zapewnia stałą widoczność sklepu internetowego w sieci, a w zamian za to właściciel strony płaci abonament.

Wybór dobrego hostingu – dlaczego to takie ważne?

Dobry hosting wcale nie musi być drogi. Wystarczy, aby był on wyłącznie dobrze dobrany. Weźmy za przykład sklep internetowy, zbudowany poprzez system CMS, a dokładniej popularny Prestashop. Istnieją usługi hostingu, dające dostęp do swoich serwerów wyłącznie posiadaczom stron opartych na tym systemie zarządzania treścią. Logiczne więc, że skoro posiadamy taki sklep internetowy, to wybieramy hosting pod prestashop.

Statystyki pokazują, że wybór dobrze sprecyzowanych usług hostingowych poprawia wydajność strony o minimum 30%. Cały hardware serwera jest skonstruowany na sposób adekwatny do danego CMS-a, przez co wszystko działa poprawnie i bez zarzutów. Ponadto, operujący serwerami specjaliści są wykształceni konkretnie w tym kierunku i wiedzą co robić w razie problemów.

Czy hosting wpływa na widoczność strony w sieci?

Hosting nie wpływa na pozycjonowanie strony w sposób bezpośredni. Jak się jednak okazuje, szybkość działania serwerów zdecydowanie pomaga w wyszukiwaniu witryny. Dlaczego? Algorytmy wyszukiwarek, po wpisaniu odpowiednich fraz sugerują się kilkoma aspektami. Jednym z nich jest właśnie szybkość ładowania i przechodzenia do poszczególnych podstron. Pod tym względem, przejrzystość strony i jej wygląd zostaje daleko w tyle.

Oczywiście można powiedzieć, że na szybkość ładowania strony składa się jeszcze ilość zamieszczonych grafik i treści. Niemniej jednak, na dobrym sprzęcie w dzierżawionej serwerowni, żaden rozmiar strony nie powinien stanowić problemu.

Materiał partnera