Kryptowaluty są głośnym tematem od roku ich powstania, to jest 2008. Przez wielu inwestorów, którzy postanowili przeznaczyć swoje pieniądze na nie, stały się one niezwykle popularne, a zainteresowanie nimi nie spada, wręcz przeciwnie, jest coraz większe. Wielu ludzi zastanawia się, czy jest to faktycznie opłacalne, jednakże nie można tutaj dać jednoznacznej odpowiedzi, inwestowanie w kryptowaluty to indywidualna decyzja, która może przynieść naprawdę ogromne zyski, ale są ogromne szanse na to, że będzie się to wiązało z ogromnymi stratami. Można powiedzieć, że teraz ludzie są znacznie lepiej nastawieni do walut internetowych, a ich powszechność jest na porządku dziennym. Tutaj zajmiemy się pierwszą, prawdopodobnie najważniejszą kryptowalutą, która powstała, czyli tak zwanym bitcoinem, najbardziej znany, nie ma możliwości, żeby ktoś, kto choć raz usłyszał o walutach internetowych, nie usłyszał akurat o nim. Czym tak właściwie jest ta waluta? Jaka jest jego wartość oraz kiedy po raz pierwszy o nim usłyszeliśmy?

Bitcoin – jego historia

Sama koncepcja kryptowalut powstała wiele lat wcześniej niż one, miało to miejsce w latach 90. ubiegłego wieku. Dopiero podczas kryzysu finansowego, który można było zaobserwować w 2008-2009 pomysł ten stał się znacznie bardziej popularny. W 2008 powstały pierwsze waluty internetowe, które jednak nie cieszyły się uznaniem, dopiero bitcoin, który swoje istnienie zawdzięcza Satoshi Nakamoto (anonimowa osoba, której tożsamości do tej pory nie znamy), dokonał tej zmiany. Waluty tej nie da uzyskać się w formie fizycznej, jest to w zasadzie zbiór linijek kodu. Każdy z nich posiada swój własny kod, na wartość którego wpływ mają ludzie. Za prawdziwy początek tej waluty uważa się jednak rok 2009, 3 stycznia powstało aż 30 tys. linijek kodu i mówiło się, że w ciągu 20 lat, wypuszczonych ma zostać 21 mln bitcoinów.

Kryzysowe początki

Swój pierwszy większy kryzys bitcoin zaliczył w roku 2011, kiedy to jego twórca, który został wspomniany już wcześniej, Satoshi Nakamoto wycofał się z rozpoczętego przez siebie projektu. Giełdy zaczęły wtedy upadać, a cały projekt narażony był na liczne ataki hakerskie, dokonywane w celu kradzieży walut internetowych. Nie trwało to jednak długo, a kolejny rok zapewnił naprawdę ogromne zyski. Zainteresowanie bitcoinami zaczęły okazywać władze państw. Podczas gdy zaczął być on warty 1 tys. dolarów za jednego bitcoina, ponownie zaczęło dochodzić do ataków hakerskich, szybko jednak uporano się z tym. W późniejszych latach został on uznany na arenie międzynarodowej, co było naprawdę wielkim krokiem dla kryptowalut.

Jak to wygląda teraz?

Kryptowaluty zdecydowanie mają swoje niebywałe zalety, jest to między innymi fakt, że podczas gdy kursy walut stale zaliczają swoje wzloty i upadki, wartość tych ciągle wzrasta. Sam bitcoin przez lata zyskał naprawdę ogromne liczby, aktualnie jeden jest wart ponad 42 tys. dolarów amerykańskich. Tak ogromny wzrost zawdzięcza między innymi znanemu twórcy i właścicielowi Tesli, którym jest Elon Musk. Salwador jest państwem, które jako pierwsze wprowadziło tę walutę internetową, jako oficjalny środek płatniczy, co spotkało się z negatywnym odbiorem przez wiele osób, oczywiście pomijając tu ludzi, którzy inwestowali w niego, gdyż dla nich wiązało się to z naprawdę ogromnymi korzyściami.

Materiał partnera