Jak robić bezpieczne zakupy online, być pewnym, że zamówiony towar okaże się w pełni zgodny z opisem, a w razie jakichkolwiek problemów, sklep internetowy będzie w stanie rozpatrzyć reklamację, zwrot, albo wymianę produktów? Dobrym sposobem okazuje się uważne czytanie opinii wystawianych przez klientów, którzy już wcześniej zdecydowali się na zakup w danym sklepie online.

Bezpieczne zakupy, czyli jakie?

Żeby zakupy robione przez internet były bezpieczne, przede wszystkim należy wybierać jedynie legalnie działające, zarejestrowane firmy, które wystawiają dowód zakupu w formie paragonu lub faktury, papierowo albo elektronicznie. Dowód zakupu jest podstawą do zwrotu, wymiany, czy reklamacji zakupionego produktu. Bez niego nie sposób udowodnić, skąd nabyło się dany towar, a więc nie można domagać się na przykład jego wymiany w przypadku uszkodzenia podczas transportu.

Co ważne, podczas zakupów internetowych nie ma się możliwości dotknięcia i na własne oczy zobaczenia wybieranego produktu, dlatego jeśli okaże się on niezgodny z oczekiwaniami, można go po prostu zwrócić w przeciągu dwóch tygodni. Towar zakupiony w salonach stacjonarnych nie zawsze może zostać oddany do sklepu, jednak ten pochodzący ze sprzedaży online może zostać zwrócony bez podania przyczyny. Żeby móc skorzystać z tej możliwości, konieczny jest jednak dowód zakupu wystawiony przez sklep internetowy.

Jakich informacji warto szukać wśród opinii klientów?

Opinie wystawiane przez klientów dzielą się na te, które dotyczą działania całej firmy i te, które odnoszą się do jej poszczególnych produktów. Opinie o firmie, takie jak te, które znaleźć można na stronie https://www.gowork.pl, opowiadają między innymi o kontakcie z działem obsługi klienta, czasem realizacji złożonych w sklepie internetowym zamówień, sposobu zabezpieczenia przesyłki, albo rozwiązywaniu sytuacji trudnych, takich jak reklamacje towaru. Firmę przyjazną dla klientów często poznać można po jej podejściu do takich właśnie spraw, jak zwroty, wymiany, czy reklamacje, które nie są dla sklepu zyskowną transakcją.

Kolejna ważna kwestia to opinie odnoszące się do poszczególnych produktów. Zwykle można je znaleźć tuż pod opisem producenta, w którym znajdują się wszystkie szczegółowe informacje na temat przeznaczenia, sposobu użycia, montażu, czy składu produktu. W opiniach tych za szczególnie wartościowe często uważa się zdjęcia przesyłane przez klientów. Różnią się one od fotografii wykonywanych w profesjonalnym studio, trafiających do sklepów internetowych jako główne zdjęcia produktowe. Te robione w warunkach domowych bez odpowiedniego naświetlenia i retuszu często pokazują produkty takimi, jakimi są naprawdę i właśnie to cenią sobie klienci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na zakup.

Czy opinie mogą zmienić decyzję zakupową?

Teoretycznie wszystkie informacje niezbędne do wyboru odpowiedniego produktu w sklepie internetowym znajdują się w opisach producentów. W praktyce opinie są jednak ich uzupełnieniem, pokazują produkty i usługi z zupełnie innej perspektywy – to znaczy perspektywy klienta, kogoś, kto zdecydował się na dany produkt. Opinie to przestrzeń wolna od treści sprzedażowych, w której ludzie dzielą się ważnymi dla siebie informacjami.

Przykładem może być choćby sklep internetowy z odzieżą, w którym, przed zamówieniem ubrań, należy wybrać odpowiedni rozmiar. Nie zawsze jest to łatwe – w salonach stacjonarnych wystarczy zmierzyć odzież, żeby upewnić się, czy dobrze leży, podczas gdy w sklepie internetowym należy bazować na tabeli rozmiarów producentów. Wymiary w poszczególnych rozmiarach mogą różnić się zależnie od marki odzieży. W opiniach takich sklepów często znaleźć można wskazówki na temat doboru właściwego, na przykład informację, że konkretne koszulki są nieco większe, niż wskazywałaby na to tabela.

Materiał partnera