Uwielbiamy oglądać telewizję. I mimo, iż z roku na rok na jej oglądanie przeznaczamy coraz mniej czasu to wciąż jest jedną z najpopularniejszych form rozrywki dla nas wszystkich. Rośnie za to czas jaki spędzamy przez telewizorem. Dziś służy on nie tylko do oglądania telewizji, ale po podłączeniu do Internetu również do korzystania z serwisów VOD czy w grania w gry za pomocą konsoli. Niezmiennie telewizor jest najważniejszym elementem wyposażenia salonu, a dla wielu całego domu lub mieszkania. Kupując nowy telewizor warto wiedzieć na co zwrócić uwagę i jak poruszać się po tej rozwijającej się i dynamicznie zmieniającej kategorii tych produktów.

Przekątna ekranu – czy rozmiar ma znaczenie

Przekątna ekranu to jeden z ważniejszych parametrów na jakie powinniśmy zwrócić uwagę. Większość telewizorów na rynku ma proporcje ekranu 11:9, a więc przekątna w zupełności wystarczy by dobrze określić jego rozmiar. W mniejszych salonach i pokojach w zupełności wystarczający będzie odbiornik z przekątną 43 lub 55 cali. Taki telewizor nie będzie też przesadnie drogi i dobrze dopasowany do małego lub średniego salonu. Jeśli jednak dysponujemy dużą powierzchnią i dużym salonem warto pomyśleć o większym odbiorniku. Będzie on wtedy lepiej wyeksponowany i da większy komfort oglądania, nawet z kanapy oddalonej o 3 lub 4 metry. Dzisiaj duży telewizor zaczyna się od 60 cali. A naprawdę duże to odbiorniki powyżej 70 cali.

Wiodące technologie – którą wybrać

W dawnych czasach wszyscy mieliśmy telewizory kineskopowo. Ta technologia wpływała też na rozmiar telewizorów, były one po prostu dużymi sześcianami, które musiały w swojej bryle zmieścić też kineskop. Wejście na rynek nowych technologii uczyniło z telewizora sprzęt płaski, a nawet bardzo płaski. Dziś rynek oferuje odbiorniki w czterech technologiach wyświetlania ekranu: LCD, LED, QLED, OLED. Ta kolejność to też czas ich powstawania i zaawansowania technologicznego. Najlepsze będą telewizory z technologią OLED i nie wiele im ustępującą wcześniejszą generacją – QLED. Jeśli chcemy dowiedzieć się jak wypada na rynku wybrany przez nas model pod kątem innych parametrów warto też sprawdzić w Internecie ranking telewizorów.

mężczyzna z pilotem do telewizora
Dziś rynek oferuje odbiorniki w czterech technologiach wyświetlania ekranu: LCD, LED, QLED, OLED | fot.: materiał partnera

Smart TV – czy jest to potrzebne

Jeśli nie planujemy na naszym telewizorze wyłącznie oglądać telewizji warto by był on Smart. Wtedy po podłączeniu do Internetu zapewni nam dostęp do aplikacji VOD i nie tylko. Dziś poprzez wideo na żądanie (ang. VOD) możemy oglądać swoje ulubione programy telewizyjne  w dowolnym momencie. Możemy korzystać też z serwisów VOD takich jak Netflix czy HBO które oferują wyłącznie filmy i seriale. Telewizor podobnie jak smartfon ma swój system operacyjny, który m.in. odpowiada za to do jakich aplikacji będziemy mieli dostęp poprzez Smart TV. Obecne systemy to: Tizen, WebOs i Android. Jeśli mamy więc swoje ulubione aplikacje z jakich zechcemy skorzystać na telewizorze sprawdźmy wcześniej czy system w naszym odbiorniku je oferuje.

Klasa energetyczna

Ostatni aspekt na który bezwzględnie należy zwrócić uwagę to klasa energetyczna. Telewizor to sprzęt, który potrafi działać codziennie przez kilka godzin. Dobra klasa energetyczna zminimalizuje więc jego zużycie energii elektrycznej, obniży nasze rachunki i przedłuży też żywotność samego telewizora. Tutaj warto pamiętać o tym jak zmieniła się skala klas energetycznych sprzętów. Dziś jest ona 7-stopniowa, z symbolami od A do F. Na tę chwilę klasy A i B są puste. Najlepsze więc i najbardziej energooszczędne telewizory zostaną oznaczone symbolem C, co odpowiada oznaczeniu A+++ w poprzedniej skali.

Materiał partnera