Nawet najlepszej klasy komputer nie zapewni wysokiego komfortu użytkowania, gdy monitor nie spełnia naszych oczekiwań. Jednym z ważnych parametrów, które wpływają na wygodę użytkowania monitora, jest jego rozmiar.

Komponując odpowiedni dla nas zestaw komputerowy, nie zawsze zwracamy uwagę na tak istotną kwestię, jak dobór monitora. Owszem, wysoka klasa jednostki centralnej ma kluczowe znaczenie dla użytkownika, ale to przecież niejedyny aspekt, który wpływa na komfort pracy z komputerem. Warto zastanowić się, jak duży ekran będzie dla nas najlepszy, ponieważ szukanie jakiegoś modelu uniwersalnego często się nie sprawdza. Nie warto także iść na kompromis i szukać najtańszego monitora, tym bardziej że dziś można znaleźć wysokiej klasy sprzęt poleasingowy.

Monitor do biura – jaki wybrać?

W przypadku monitora do biura mamy do wyboru szerokie spektrum modeli. Warto jednak zastanowić się dokładnie nad zapotrzebowaniem naszego miejsca pracy. Dla handlowców, a nawet kadry zarządzającej w zupełności wystarczy monitor 22 cale o proporcjach 16:9, który zapewni przejrzysty obraz i wygodę przy pracy. Księgowi, analitycy i osoby dużo pracujący z arkuszami kalkulacyjnymi mogą potrzebować nieco większego monitora (np. 24 cale). Jak największe monitory przydadzą się także programistom, grafikom i osobom wykonującym prace multimedialne. Ważny jest wysoki komfort pracy, ale także ergonomia oraz przestrzeganie przepisów BHP. Te ostatnie wymagają, żeby górna ramka monitora była na wysokości naszego wzroku.

Jaki monitor do domu?

W przypadku domu również nie warto iść na kompromis przy wyborze wielkości monitora. Oczywiście tutaj trzeba będzie zwrócić uwagę, jak wiele miejsca mamy do dyspozycji. Jeśli rzadko korzysta się z komputera w domu, nie ma oczywiście sensu inwestować w najlepszy i najdroższy sprzęt. W takim przypadku dobrze sprawdzi się nawet monitor 21 cali.

Zupełnie inna kwestia jest wtedy, gdy komputer jest często wykorzystywany i to do konkretnych celów. Gdy oglądany regularnie filmy na komputerze (np. w streamingu), warto postawić na jak największy ekran – minimum 32 cale. Do tego to powinien być model z dobrymi parametrami. Duży monitor przyda się także, gdy jesteśmy miłośnikami grania. Duża przekątna zapewnia mocne doznania, ale tu również istotne są także inne parametry (np. wysoka rozdzielczość, niski czas reakcji itp.).

Odpowiednio dobrany monitor zwiększy komfort użytkowania komputera, ułatwi wykonywanie zadań i zapewni dobre doznania wizualne. Warto poświęcić zatem nieco czasu na dobranie takiego monitora.


Materiał partnera zewnętrznego