W dzisiejszych czasach aby zostać twórcą filmów nie musimy posiadać specjalistycznego wykształcenia. Dzięki możliwościom jakie daje nam Internet każdy z nas może zacząć nagrywać i publikować własne produkcje. Jednak przed rozpoczęciem przygody z filmami warto dowiedzieć się, co będzie nam potrzebne do ich tworzenia.

Odpowiedni sprzęt do nagrywania

Na początek powinniśmy wiedzieć, czym najlepiej nagrywać nasze produkcje. Dobór sprzętu zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Jeśli jesteśmy amatorami, nie musimy od razu kupować drogich kamer czy lustrzanek z najlepszym obiektywem. W zupełności wystarczy nam smartfon z aparatem o wysokiej rozdzielczości oraz funkcją nagrywania w jakości HD. By ułatwić sobie pracę oraz zwiększyć jakość naszych filmów, warto także wyposażyć się w statyw, który umożliwi nam stabilizację obrazu. Statywy dedykowane dla smartfonów są znacznie tańsze niż te przeznaczone dla lustrzanek czy profesjonalnych kamer. Jeśli jednak nasz telefon nie posiada dobrej jakości aparatu, możemy zainwestować w kamerę cyfrową. Ceny tego typu wyposażenia wahają się od 200 do 1000 zł, w zależności od parametrów urządzenia. Dla początkujących w zupełności wystarczająca będzie kamera z aparatem około 20 mpx oraz możliwością nagrywania full HD.

Wybór oprogramowania do montażu i nauka obróbki video

Gdy już wyposażymy się w odpowiedni sprzęt do nagrywania, musimy znaleźć oprogramowanie do montażu naszych materiałów filmowych. Profesjonaliści korzystają zazwyczaj z płatnych programów z licznymi funkcjami i możliwościami obróbki. Jednak jeśli dopiero zaczynamy tworzyć filmy, nie trzeba wydawać fortuny, by liczyć na wysoką jakość montażu. W Internecie znajdziemy wiele darmowych programów lub bezpłatnych wersji próbnych. Do najpopularniejszych programów należą na przykład iMovie (dla komputerów Apple), BlackMagic Fusion, Nuke, DaVinci Resolve czy Lightworks (dostępne na większość systemów operacyjnych). Jeśli wcześniej nie montowaliśmy filmów, najlepiej będzie wybrać narzędzie z polską wersją językową. W Internecie oraz księgarniach znajdziemy także poradniki do montażu i obróbki video, dzięki którym poznamy możliwości naszego oprogramowania oraz dostępne efekty specjalne, o jakie możemy wzbogacić nasz materiał filmowy.

Platformy do publikacji filmów

Zazwyczaj po stworzeniu pierwszego filmu będziemy chcieli podzielić się nim ze światem i zaprezentować efekt swojej pracy. W tym celu możemy opublikować nasz materiał na jednej z dostępnych w sieci platform do dzielenia się video. Najpopularniejszym tego typu portalem jest YouTube, gdzie możemy utworzyć własny kanał oraz zarabiać na publikowanych firmach po osiągnięciu wysokiego wskaźnika oglądalności. Innym wartym uwagi serwisem jest Vimeo, gdzie użytkownicy udostępniają swoje produkcje. Swoje autorskie nagrania możemy umieszczać również na takich stronach jak Dailymotion, Flickr, Blip.tv czy na polskojęzycznym serwisie Patrz.pl. Przed publikacją filmów warto zapoznać się z podstawowymi zasadami praw autorskich, by upewnić się, że np. używając określonej piosenki w tle naszego materiału nie wykorzystujemy nielegalnie cudzej twórczości.

By rozpocząć tworzenie własnych filmów, na początek nie potrzebujemy wielu narzędzi, nie musimy także wydawać mnóstwa pieniędzy na profesjonalne wyposażenie. Jeśli tylko posiadamy sprzęt do nagrywania, program do montażu oraz wiemy, gdzie chcemy podzielić się swoim materiałem, nic nie stoi nam na przeszkodzie, by produkować własne materiały video.


MPA