Obecnie, w procesie produkcji telefonów komórkowych stosuje się kilka rodzajów wyświetlaczy – od najtańszych LCD, aż po zaawansowane – i oczywiście najdroższe – Super AMOLED. Różnią się one od siebie nie tylko nazwą, ale przede wszystkim jakością wyświetlanego obrazu, jego jasnością i dokładnością odwzorowania szczegółów. Przyjrzyjmy się im z bliska!

Rodzaje wyświetlaczy dotykowych

Najprostszy rodzaj wyświetlacza to ekran LCD (TFT lub TN) – od Liquid Crystal Display, ekran ciekłokrystaliczny. Jest on niezwykle tani w produkcji, a co za tym idzie, powszechnie wykorzystywany w telefonach z tzw. niższej półki. Cechuje go słaba paleta kolorów oraz bardzo wąskie kąty patrzenia. Oznacza to, że nie patrząc na wyświetlacza na wprost nie widzimy prawidłowo obrazów i barw wyświetlanych na ekranie.

Drugi rodzaj ekranu to matryca IPS. Również bazuje na technologii ciekłokrystalicznej, ale oferuje dużo szersze kąty widzenia (niemal 180 stopni w obie strony), jak również żywą paletę barw. Jest to bardzo pojemna grupa wyświetlaczy, dlatego, że odnajdziemy go zarówno w produktach przeciętnych, jak i drogich smart fonach za kilka tysięcy.

Najlepszy rodzaj wyświetlacza to AMOLED lub Super AMOLED. W tym przypadku nie mówimy jednak o ekranie ciekłokrystalicznym, ale diodach elektroluminescencyjnych. Są one tak skonstruowane, że ekran nie wymaga dodatkowego podświetlenia. Przekłada się to na wysoki kontrast, głęboką czerń i żywe, realistyczne odwzorowanie barw. Jak nietrudno się domyśleć, odnajdziemy go jedynie we flagowych modelach poszczególnych producentów. Bardzo dużą zaletą tego typu wyświetlaczy jest bardzo niskie zużycie energii przy obniżonej jasności wyświetlacza.

Na jakie jeszcze parametry wyświetlacza zwrócić uwagę?

Istotna jest proporcja ekranu. Obecnie producenci najczęściej stosują proporcję 18:9, ale nie brakuje niestandardowych rozwiązań, jak 18,5:9 lub nawet 19,5:9. Dzięki odpowiednim proporcjom zwiększa się powierzchnia robocza naszego telefonu.

Aby dodatkowo zwiększyć rozmiar ekranu, producenci coraz częściej wypuszczają na rynek telefony z bezbramkowym wyświetlaczem. W takich urządzeniach, wyświetlacza zajmuje niemal cały front urządzenia. Co z kamerą i głośnikiem? Są lokowane w wycięciu w górnej części ekranu, tzw. notch.

Oprócz typu matrycy i rozmiaru ekranu, bardzo ważna jest także rozdzielczość. Obecnie, w zasadzie standardem stały się już wyświetlacze z rozdzielczością FullHD (1920x1080px). Jeżeli jednak zależy nam na naprawdę dobrej jakości obrazu zainwestujmy w urządzenie z ekranem o rozdzielczości QHD lub QHD Plus. Kolejnym etapem w jakości obrazu są wyświetlacze z rozdzielczością 4K, oferujące obraz w standardzie 3840x2160px.

Rynek oferuje modele smartfonów na każdą kieszeń. Bez problemu dostaniemy za niewielkie pieniądze telefony ze zwykłym wyświetlaczem LCD, których moc obliczeniowa nadal będzie wystarczająca dla naszych potrzeb. Jeżeli jednak poszukujemy modeli biznesowych, które wyposażone są w najnowsze rozwiązania technologiczne, zdecydowanie warto sięgnąć po telefony z wyświetlaczem IPS, a najlepiej OLED.

MSZ