Zakupienie polisy na życie nie jest wcale błahą decyzją. Warto jej poświęcić trochę swojego czasu, by nie żałować w przyszłości zbyt pochopnego wyboru. Nie musimy poświęcać wielu godzin na krótkie zapoznanie się z możliwościami ubezpieczeń na życie, a dzięki temu możemy naprawdę skorzystać.

Dlaczego dobry wybór jest taki ważny? Zyskać możemy nie tylko finansowo, ale również na każdym innym polu dotyczącym naszego ubezpieczenia. Nie znając branży ubezpieczeniowej, możemy nie zdawać sobie sprawy z atrakcyjnych cen konkurencyjnego towarzystwa ubezpieczeniowego, szerszego zakresu ochrony w podobnej cenie czy wyłączeń, które spowodują brak wypłaconego świadczenia. Dlatego właśnie powinniśmy odpowiednio się przygotować. W końcu zakup polisy na życie wiąże nas z ubezpieczycielem często na długie lata.

Składka a jakość polisy

Przede wszystkim nie warto sugerować się zasadą – im drożej, tym wyższa jakość. Otóż nie, dzisiejszy rynek ubezpieczeniowy jest naprawdę niezwykle szeroki i bogaty w oferty. Wiele firm ubezpieczeniowych działa nie tylko w Polsce, ale również za granicą, przez co posiada solidny kapitał, w związku z czym mogą pozwolić sobie na niższe ceny składek.

Nie zawsze najbardziej znana nam firma ubezpieczeniowa musi być dobrym wyborem. Może okazać się, że konkurencja posiada o wiele bardziej atrakcyjne ceny polis na życie. Stąd warte uwagi jest porównywanie ofert ze sobą. Pomocna w tym okazać się może porównywarka ubezpieczeniowa – narzędzie opracowane przez specjalistów w dziedzinie ubezpieczeniowej, dzięki któremu w szybki sposób otrzymamy listę najbardziej dopasowanych do nas ofert dostępnych w tej chwili na rynku.

Zakres ochrony – rozszerzenia

Na zakres ochrony, który zapewni nam polisa na życie, wpływ mamy my sami. Możemy swobodnie wybierać pomiędzy ubezpieczeniem podstawowym a dowolnie rozszerzonym. Dostępne rozszerzenia, które są najczęściej wybierane to ochrona na raka, ciężkie choroby, wypadki samochodowe, uszkodzenie ciała.

Warto zastanowić się nad tym, co może nas w życiu spotkać, a czego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Być może w naszej rodzinie jakaś konkretna choroba pojawia się dość często lub posiadamy pracę wymagającą wielu godzin spędzonych za kierownicą samochodu. Okoliczności w naszym życiu jest wiele, niektóre możemy przewidzieć na podstawie doświadczeń, innych z kolei nie możemy się spodziewać. Jednak zawsze dobrze jest być przygotowanym na każdą sytuację.

W tym wszystkim jednak dobrze zachować umiar i zdrowy rozsądek. Zastanówmy się nad najbardziej potrzebnymi rozszerzeniami i zdecydujmy się tylko na takie. W innej sytuacji, gdy wybierzemy wszystkie możliwe opcje dodatkowe, może okazać się, że nasze ubezpieczenie na życie będzie generować wysokie koszty.

Ubezpieczenie z rankingu

Przed zakupem konkretnej oferty, możemy również sprawdzić naszego potencjalnego ubezpieczyciela. Pomoże nam w tym ranking ubezpieczeniowy. Dobre ubezpieczenie na życie z www.rankingubezpieczennazycie.pl to przede wszystkim rozsądny wybór, dzięki informacjom zawartym na stronie dowiemy się, które towarzystwo ubezpieczeniowe cieszy się największym zainteresowaniem. Ranking również zawiera informacje dotyczące konkretnych ofert, dzięki czemu dowiemy się o polisach, o których wcześniej nie czytaliśmy.

Rozwiązanie umowy

Kolejnym ważnym punktem, który dobrze jest sprawdzić jeszcze przed dokonaniem zakupu polisy, jest sprawdzenie możliwości oraz warunków rozwiązania umowy z ubezpieczycielem, a konkretnie jaką stratę poniesiemy, czy rozwiązanie umowy następuje po nieopłaceniu składek na czas, czy w związku z tym należy złożyć pisemną rezygnację.

Ta kwestia jest ważna z dwóch powodów – po pierwsze dlatego, że nie opłacając terminowo składek, może nam zostać wypowiedziana umowa, o czym nie zdajemy sobie sprawę. Wówczas możemy utracić ochronę, na jakiej nam zależy.

Po drugie – może okazać się, że chcąc rozwiązać umowę, ubezpieczyciel będzie dla nas miał propozycję zawieszenia umowy, które będzie o wiele bardziej korzystne lub zmianę umowy, zmianę rozszerzeniem uwzględniając nasze nowe potrzeby.

Wyłączenia od odpowiedzialności

Ubezpieczyciel ma prawo do wyłączenia od odpowiedzialności. I na pierwszy rzut oka wydawać się to może dość kontrowersyjne, jednak zagłębiając się w temat okazuje się, że powody wyłączeń bywają różne a często bardzo zrozumiałe.

Przeważnie ubezpieczyciel posiada prawo wyłączenia od odpowiedzialności w sytuacjach, do których doszło pod wpływem alkoholu, działań wojennych, zamachów terrorystycznych. Lista takich wyłączeń powinna znajdować się w umowie, więc warto się z nią zapoznać. Są bowiem sytuacje, w których nie otrzymamy wypłaconego świadczenia, zatem dobrze jest je znać. Jeśli lista wyłączeń jest precyzyjnie opisana, nie powinna wzbudzać naszych zastrzeżeń.


Materiał partnera zewnętrznego