Złość to naturalne uczucie. Każdy człowiek ma prawo do zdenerwowania w określonych sytuacjach i nie powinien czuć się z tego powodu winny. Nie oznacza to jednak, że można dać się opanować złości. Złość, szczególnie gdy towarzyszą jej wybuchy agresji, to coś, co wymaga wiele pracy nad sobą. Warto zacząć już teraz.

Odpowiednia komunikacja – jasność myśli zamiast krzyku

Komunikacja podczas napadu wściekłości to bardzo trudne zadanie. Nie przebiera się wtedy w słowach, a wypowiedziane zdania niekoniecznie muszą mieć w sobie wiele z prawdy. W rzeczywistości wściekłość często bywa wynikiem nieumiejętności mówienia o własnych uczuciach. To niezrozumienie jest powodem narastającej frustracji. Aby zatem tego uniknąć, należy w sposób otwarty mówić o własnych uczuciach, szczególnie osobom bliskim. Równie ważny jest sposób mówienia. Zamiast wyzwisk czy wyrzutów kierowanych do „ty”, lepiej skoncentrować się na „ja”. „Jak mogłeś to zrobić?!” powinno zatem zostać zastąpione przez „Przykro mi, że to zrobiłeś”. Nie jest to prosty sposób komunikacji, ale bez wątpienia wiele zmieniający w codziennych kontaktach z ludźmi. Ta koncentracja na własnych uczuciach, a przy tym zrezygnowanie z wyrzutów kierowanym do drugiej osoby może być prawdziwym kluczem do osiągnięcia spokoju.

Relaks lub sport – sposób na spokój dla każdego

Relaks to nie tylko sposób na odpoczynek. To przede wszystkim możliwość spojrzenia z dystansem na wiele spraw. Osoby mniej zrelaksowane łatwiej ulegają napadom wściekłości, bo jest w nich więcej wewnętrznego napięcia. Tymczasem wystarczy tak niewiele: dobra książka, ulubiona muzyka, rysowanie… Cokolwiek, co sprawia przyjemność, może stać się sposobem relaksu. Ważne jest jednak, by poświęcić mu przynajmniej godzinę dziennie. Samotność jest wskazana podczas tych chwil. Ma to być czas wyłącznie dla samego siebie. Podobnie zadziała oczywiście sport, jednak jego zadaniem jest przede wszystkim rozładowanie nagromadzonych już emocji. Dzięki temu nie kumulują się one, czekając na wybuch. W ich rozładowaniu pomoże każdy rodzaj aktywności fizycznej. Warto dobrać ją zgodnie z osobistymi preferencjami. Ważne jest przy tym, by było to coś, co zdoła nas zmęczyć, bowiem taki jest cel sportu w tej konkretnej sytuacji.

Techniki psychologiczne

W przypadku bardzo dużych problemów z wybuchami złości zasadnym jest sięgnięcie po techniki z dziedziny psychologii. Wizualizacja gniewu to metoda na szybsze poradzenie sobie ze złością. Dzięki wyobrażaniu sobie doświadczanych emocji, można się z nimi szybciej uporać. W skrajnych przypadkach natomiast należy skorzystać z pomocy psychologa. Rozmowa z nim powinna pomóc w odzyskaniu spokoju ducha i nauczyć, jak radzić sobie z własnymi emocjami i reakcjami. Niekiedy złość stała się tak stałą częścią codziennego życia, że konieczna staje się terapia. Podjęcie jej nie jest powodem do wstydu.

Złość, chociaż jest naturalnym odczuciem, nie jest czymś, czemu należy ulegać. Może doprowadzić do pogorszenia relacji z bliskimi, a także wpędzić każdego w niemałe kłopoty. Z tego powodu umiejętność radzenia sobie ze złością jest jedną z najważniejszych, jakie należy pozyskać. Opanowanie niejednokrotnie się opłaci.


KCH