Zespół uogólnionego lęku to coraz powszechniejsze schorzenie, z którym boryka się coraz więcej osób w różnym wieku. Mimo to, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym to zaburzenie właściwie jest. Dobrze byłoby więc poznać jego charakterystyczne objawy, bo dzięki temu będziemy mogli w porę zareagować, jeśli zespół lęku uogólnionego dopadnie nas lub naszych bliskich. Warto byłoby również mieć świadomość tego, w jaki sposób leczy się to schorzenie. 

Jakie są objawy zespołu lęku uogólnionego?

Jak zaznaczono na wstępie, zespół lęku uogólnionego to jedno z częściej występujących zaburzeń psychicznych. Może mieć różne nasilenie, dlatego też objawy mogą nam w mniejszym bądź większym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. U osób borykających się z tym zaburzeniem, przez co najmniej 6 miesięcy utrzymują się takie objawy jak wzmożone napięcie czy zamartwianie się o przyszłość, często bezzasadne. Pojawić mogą się objawy o charakterze somatycznym, takie jak bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka czy uczucie kołatania serca. Warto zaznaczyć, że zespół lęku uogólnionego nierzadko współwystępuje z depresją oraz z zaburzeniami osobowości. Szczególnie narażone na wystąpienie lęku uogólnionego są osoby zmagające się z tak zwanym granicznym zaburzeniem osobowości. Niekiedy pacjenci zmagający się z tym zaburzeniem uciekają się do różnego rodzaju używek, takich jak na przykład alkohol czy marihuana. Używki przynoszą jednak tylko chwilową ulgę, dlatego nie należy zwlekać z poszukiwaniem skutecznej, fachowej pomocy.

Jak właściwie zdiagnozować i leczyć to zaburzenie?

Aby móc skutecznie leczyć zespół lęku uogólnionego, należy najpierw właściwie zdiagnozować problem. Wydaje się więc, że dobrym pomysłem będzie udanie się do lekarza psychiatry oraz do psychoterapeuty. Psychiatra po przeprowadzeniu wywiadu postawi odpowiednią diagnozę i zaleci leczenie farmakologiczne, o ile rzecz jasna będzie ono konieczne. Psychoterapeuta będzie zaś mógł nam pomóc poprzez techniki psychoterapeutyczne. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem będzie psychoterapia poznawczo-behawioralna, aczkolwiek terapia psychodynamiczna także może okazać się bardzo pomocna. Ważne jest to, aby sesje z terapeutą były regularne i odbywały się najlepiej raz w tygodniu. W niektórych przypadkach konieczne mogą okazać się częstsze wizyty, na przykład dwa razy w tygodniu. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowany jest problem, z którym się zmagamy. Niestety, większość zaburzeń lękowych ma tendencje do nawracania. Jeżeli wypracujemy odpowiednie techniki radzenia sobie z lękiem, dolegliwości nie będą jednak aż tak uciążliwe. 

Zespół lęku uogólnionego to jedno z bardziej uciążliwych zaburzeń natury psychicznej. Niestety, jego symptomy mogą poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka i leczenie. Pomocna może okazać się przede wszystkim psychoterapia, zwłaszcza w nurcie poznawczo-behawioralnym. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się jednak równoległe prowadzenie psychoterapii oraz leczenia farmakologicznego. 

AUN