Nasz mózg pomimo wielu badań to dalej wielka, nieodkryta do końca tajemnica, wielu z nas wierzy w to, że wytwarzane przez niego sny są czymś w rodzaju przepowiedni, objawów intuicji czy interpretacją tego co się dzieje lub właśnie przewidywaniem tego, co według naszego mózgu stać się może. Sny są nieustannie badane przez naukowców. Początkowo senniki i interpretacje snów wiązały się z pobłażaniem, teraz nauka przykłada do nich większą uwagę. Co mówią nam sny?

Tak więc na początek warto dowiedzieć się, czym jest sen. Sen to pewien twór, będący obrazem, dźwiękiem lub ich połączeniem. Najintensywniej sny ukazują się nam w fazie REM (sen płytki). Są one dla człowieka lepiej widoczne, bardziej wyraziste i bardziej wpływają na wszelkie zmysły. Oczywiście zdarza się też to w fazie snu głębokiego NREM, jednak jest większa szansa, że takiego snu nie zapamiętamy. 

Naukowcy twierdzą, że w trakcie snu, u każdego z nas występuje widzenie senne, jednak bardzo często zdarza się, że po nocy, nic z tego nie pamiętamy. Dzieje się tak ze względu na to, że obszar mózgu, który odpowiada za pamięć w trakcie spania, nie funkcjonuje. 

Poniżej przedstawione zostaną najczęściej występujące sny u ludzi oraz ich znaczenie. 

Włosy

Włosa to część ciała, w dużej mierze związana z odbiorem zewnętrznym człowieka i jego urodą. Ogólne znaczenie „włosów” odnosi się do kondycji psychicznej. Może zwiastować jej polepszenie, ale także zmiany na gorsze.

Inne znaczenie może mieć np. zmiana koloru włosów. Jeśli są one zmieniane na blond zwiastują, że dana osoba ma wielką chęć zabłyśnięcia przed innymi. W przypadku zmiany na kolor czarny oznacza to obawę przed słusznością podjętych decyzji, a farbowanie się na rudo zwiastuje gorący romans. 

Zęby

W snach zęby oznaczają niepokój i obawy. Szczególnie negatywne znaczenie ma sen o problemach z uzębieniem. W przypadku wypadania, psucia się, czy gnicia, interpretuje się to jako zapowiedź choroby lub innych problemów w życiu osoby śniącej. 

Takie sny najczęściej pojawiają się, gdy dana osoba przechodzi w życiu ciężki moment, wyczuwamy zagrożenie i zdajemy sobie sprawę, że przychodzą trudne chwile.

Spadanie

Bardzo prawdopodobne, że wiele osób przeżyło sen, podczas którego spada. Bardzo często pojawia się on u osób, które zmagają się z wieloma życiowymi problemami. Według psychologów jego występowanie oznacza, że dana osoba boi się stracić kontrolę nad pewnymi aspektami swojego żywota i wokół tego krąży większość jego myśli. 

Płacz

Pomimo społecznego uznawania płaczu za negatywne wyrażanie emocji, w tym przypadku można go uważać za dobry znak. Oznacza to zakończenie spraw, którym poświęcaliśmy dużo czasu. Może to świadczyć o naszej akceptacji danej sytuacji i zrozumieniu, że przyjęcie jej do świadomości, pozwoli na oczyszczenie i pozytywne zmiany. 

Latanie

To kolejny sen, który ma pozytywny wydźwięk. Oznacza wolność, którą możemy zyskać, bo oddaleniu się od pewnych życiowych spraw. Dodatkowo możemy wierzyć, że przebywanie w przestworzach to osiągnięcie wyznaczonego celu i skończenie negatywnych dla nas relacji. 

Nagość

Bycie nagim odziera nas z wszelkich konwenansów i możliwości ukrycia czegokolwiek. Taki sen może symbolizować uczucie wstydu oraz skrępowaniem w negatywnej wersji, a w pozytywnej może symbolizować odwagę i poczucie wolności.

Śmierć

Ten sen, pomimo pierwszego, negatywnego wrażenia, wcale nie musi oznaczać nic złego. Sen o śmierci jest symbolem nowej drogi w życiu człowieka. Jest pewnym uosobieniem zmiany, jaka nadchodzi, które będą obejmować obie sfery – psychiczną oraz fizyczną. Jako że śmierć jest ciężka do przewidzenia w realnym życiu, takie sny bardzo rzadko oznaczają śmierć rzeczywistą.

Jednak nie powinno się jednoznacznie rozumieć snu z tym co symbolizuje. Każdy ze snów, może mieć inne znaczenie, a wszystko zależy od osoby i etapu, jaki właśnie przechodzi w swoim życiu. Nie ma dowodów na to, że sny są dla nas prorocze, a wielce prawdopodobny jest fakt, że śnimy o tym co siedzi w naszej podświadomości lub o tym, o czym intensywnie myślimy. Często sny są dla nas walką z problemami życia codziennego, ale wielu z nas traktuje je jako wskazówki, które pomagają ułożyć sobie wszystko co przeżywamy. Mimo że sen i trwające w jego trakcie marzenia senne, są jeszcze nierozwikłaną zagadką, wiemy, że odpowiedni sen spełnia bardzo ważne funkcje w organizmie człowieka. 

BFA