Zaburzenia odżywiania dotyczą sporej ilości osób, szczególnie kobiet, choć diagnozowane są coraz częściej także u mężczyzn. Otyłość i nadwaga to poważny problem bardzo dużej grupy dorosłych oraz nastolatków. Wszystkie te schorzenia mają związek z nieprawidłowym postrzeganiem jedzenia. W wielu przypadkach zaburzeń odżywania konieczna jest nie tylko odpowiednia dieta, ale także właściwe wsparcie psychiczne. Kim jest psychodietetyk i kiedy warto się do niego udać?

Psychodietetyka – kim jest?

Psychodietetykę zdefiniować można jako interdyscyplinarną dziedziną łączącą w sobie działania z zakresu psychologii oraz dietetyki. Polegają one między innymi na innowacyjnym  podejściu do spraw związanych z zaburzeniami odżywania, nadwagą oraz otyłością. Zadaniem psychodietetyka jest zatem, oprócz skomponowania właściwej diety, psychologiczne rozpatrzenie przyczyny która wywołuje problem w sferze żywienia. 

Zaburzenia odżywiania – rodzaje

Każde zaburzenie odżywiania jest niebezpieczne dla naszego zdrowia i powinno być odpowiednio leczone aby nie doprowadzić do groźnych powikłań. Problemy często bywają lekceważone lub niedostrzegane przez środowisko otaczające osobę chorą, a warto pamiętać, że wsparcie i pomoc najbliższych jest szczególnie ważnym elementem sukcesywnej terapii. Jakie zaburzenia występują i czym się objawiają?

  • Anoreksja – jadłowstręt psychiczny, zaburzenie to polega na stosowaniu drakońskich diet, poddawaniu ciała rygorystycznym ćwiczeniom oraz obniżaniu kaloryczności posiłków. Następstwem anoreksji często jest skrajna niedowaga, wygłodzenie organizmu oraz anemia i niedobory witamin oraz minerałów. Choroba ta jest skutkiem nieprawidłowej percepcji własnego ciała, traumatycznych przeżyć lub chęcią posiadania kontroli.
  • Bulimia – to drugie, obok anoreksji, najczęściej występujące zaburzenie odżywiania. Polega na stosowaniu naprzemiennie bardzo restrykcyjnych diet i głodówek z napadami kompulsywnego objadania się. W konsekwencji osoby cierpiące na bulimię wpadają w poczucie winy i często prowokują wymioty lub zażywają środki przeczyszczające. Następstwem takiego zachowania jest anemia, niska masa ciała, a także podrażnienie przełyku.
  • Ortoreksja – jest to zaburzenia polegające na obsesji dotyczącej zdrowego żywienia, a także kontroli jakości i pochodzenia spożywanych posiłków. 
  • Pica – to rzadkie zaburzenie odżywiania polegające na poczuciu przymusowego zjadania produktów, które nie nadają się do spożycia.
psychodietetyk otyłość
Psychodietetyk pomoże także osobom cierpiącym z powodu nadwagi i otyłości, która została uznana za chorobę cywilizacyjną i przyczynia się do rozwoju wielu innych schorzeń | fot.: stock.adobe.com

Psychodietetyk – kiedy skorzystać z pomocy psychodietetyka?

Na wizytę do psychodietetyka warto udać się wtedy, gdy zauważymy u siebie zachowania charakterystyczne dla wymienionych wyżej zaburzeń odżywiania. Wymagają one bowiem zarówno skomponowania odpowiedniej diety jak i właściwego podejścia psychologicznego. Działanie na tych dwóch poziomach jest konieczne do prawidłowego leczenia problemów z odżywianiem. 

Psychodietetyk pomoże także osobom cierpiącym z powodu nadwagi i otyłości, która została uznana za chorobę cywilizacyjną i przyczynia się do rozwoju wielu innych schorzeń. Dzięki psychodietetyce leczenie otyłości nie ogranicza się jedynie do wprowadzenia zmian w nawykach żywieniowych. Polega bowiem na odnalezieniu powodów nadmiernego spożywania posiłków na podłożu psychicznym.

ASZ