Każdy człowiek czegoś się boi. W swoim życiu doświadczamy zarówno lęku jak i strachu. O strachu mówimy wtedy, gdy obawiamy się czegoś konkretnego, a o lęku wówczas, gdy sami nie jesteśmy do końca świadomi tego co stanowi przyczynę naszych obaw. Sporo osób doświadcza również różnego rodzaju fobii. Jedne z nich są bardziej popularne, inne mniej. Na pewno jednak ich cechą wspólną jest to, że potrafią w znaczący sposób utrudnić ludziom życie. Jakie są zatem te najbardziej popularne jak i te całkiem zadziwiające fobie?

Agorafobia i klaustrofobia – co warto o nich wiedzieć?

Jednymi z najbardziej znanych fobii są bez wątpienia agorafobia oraz klaustrofobia. Jeżeli chodzi o tę pierwszą, objawia się ona poprzez niezwykle silny lęk przed otwartą przestrzenią. Osoby dotknięte tą fobią mogą również doświadczać strachu przed opuszczeniem swojego miejsca zamieszkania, zwłaszcza w samotności. Odczuwają również dyskomfort w tłumie, a także w miejscach użyteczności publicznej. Nie sposób również nie wspomnieć o tym, że osoby borykające się z agorafobią obawiają się samotnego podróżowania. Fobii tej bardzo często towarzyszą napady paniki oraz lęk przed tym, aby nie zemdleć w miejscu publicznym. Jeżeli chodzi zaś o klaustrofobię, stanowi ona niejako odwrotność agorafobii. Jest bowiem lękiem przed małymi oraz zamkniętymi pomieszczeniami. Mogą to być niewielkich rozmiarów pokoje, łazienka, a także winda. Osobom, które doświadczają klaustrofobii bardzo często towarzyszy obawa przed tym, że uduszą się one przebywając w małym pomieszczeniu. Czasami mogą cierpieć na ataki paniki. Przyczyn obu fobii upatruje się w rozmaitych czynnikach. Bardzo często paniczny strach powodowany jest przez wypadek lub traumatyczne wydarzenie z przeszłości.

Tafefobia, gynofobia oraz nomofobia – czym są i jak się objawiają?

Powyżej zostały krótko omówione jedne z najbardziej powszechnych i znanych fobii. Nie sposób jednak nie zauważyć, że mnóstwo ludzi doświadcza na co dzień także tych mniej znanych fobii. Wśród nich można wyróżnić chociażby tafefobię. Tafefobia to nic innego jak paniczny strach przed pogrzebaniem żywcem. Bardzo często przyczyn tej fobii upatruje się w słuchaniu opowieści na temat rzekomo pochowanych za życia ludzi. W niektórych krajach firmy pogrzebowe zdecydowały się wprowadzić na rynek trumny wyposażone w specjalny system alarmowy reagujący na ruch. Wszystko to w trosce o osoby, które obawiają się pochowania żywcem. Kolejną interesującą fobią jest gynofobia czyli lęk przed kobietami. Doświadczają go rzecz jasna panowie. Co ciekawe, fobia ta może manifestować się nie tylko poprzez unikanie kontaktów z płcią piękną, ale również poprzez unikanie damskich akcesoriów i kosmetyków. Niestety, niektórzy panowie cierpiący na tę fobię, aby uniknąć przykrych jej objawów w postaci nadmiernego pocenia się czy tachykardii, całkowicie rezygnują z kontaktów z płcią przeciwną. Przyczyną fobii może być na przykład złe traktowanie dziecka przez matkę. Mało znaną, choć coraz powszechniej występującą fobią jest również nomofobia. To nic innego jak paniczny strach przed tym, że zostaniemy pozbawieni naszego telefonu komórkowego. Osoby, które cierpią na tę fobię, unikają wychodzenia z domu bez swojego smartfona. Jeżeli jednak zdarzy im się o nim zapomnieć, doświadczają bardzo przykrych ataków paniki. Co więcej, nawet jeśli nomofobik ma przy sobie komórkę, może przesadnie obawiać się kradzieży, a także przedwczesnego rozładowania się urządzenia.

Podsumowując rozważania, bez trudu można stwierdzić, że przykłady fobii i lęków ludzkich można mnożyć. Na pewno jednak wśród najpopularniejszych fobii należy wyróżnić tę przed otwartą przestrzenią, a także tę przed zamkniętymi, niewielkich rozmiarów pomieszczeniami. Nie sposób również nie wspomnieć o tym, że istnieje bardzo dużo mniej znanych i popularnych fobii, takich jak wspomniane w artykule tafefobia, gynofobia czy nomofobia.

AUN