„Nowy rok, nowa Ty” – to nagłówek na wielu okładkach magazynów dla kobiet o tej porze roku. Czy jednak naprawdę musisz stać się nową osobą, by dokonać pozytywnych zmian w życiu?

Postanowienia noworoczne

Badania sugerują, że aż 46% postanowień noworocznych zostaje złamanych jeszcze przed upływem połowy roku. Psychologowie sugerują, że łatwiej ich dotrzymać, gdy wyznaczasz sobie bardziej realistyczne cele. Kiedy dokonujesz małych, lecz osiągalnych zmian, osiągasz satysfakcję z sukcesów i motywację do dalszego działania. Znaczenie ma każdy mały krok do przodu. Jeśli więc chcesz wytrwać w noworocznych postanowieniach, zastosuj się do poniższych wskazówek.

NIE: Stracić 15 kilogramów. TAK: Stracić 5-10% masy ciała

Nie musisz celować w utratę kilkunastu kilogramów ani zakładać sobie za cel zmieszczenie się w spodnie, które nosiłaś w liceum. Wystarczy, że założysz utratę 5-10% masy ciała. Dla kogoś, kto waży 80 kilogramów, 5% będzie stanowiło zaledwie 4 kilogramy. A to i tak wystarczy do obniżenia poziomu złego cholesterolu, obniżenia ciśnienia krwi oraz poprawy poziomu cukru. Po osiągnięciu 5% utraty masy ciała możesz wyznaczyć sobie za cel utratę kolejnych kilku procent. Metoda małych kroków dla większości działa zdecydowanie lepiej.

NIE: Przejść na weganizm. TAK: Wprowadzić bezmięsne poniedziałki.

Zupełne wyeliminowanie mięsa z diety może być bardzo trudne dla kogoś, kto jest przyzwyczajony do spożywania dań mięsnych. Nie trzeba rezygnować z niego zupełnie, by skorzystać z niektórych korzyści oferowanych przez dietę wegetariańską. Istnieje kategoria tzw. „semiwegetarian”, zwanych także fleksitarianami, którzy spożywają mięso co najmniej raz w miesiącu i co najwyżej raz w tygodniu. Do tej grupy należą też ludzie, którzy z mięsa jedzą tylko ryby i owoce morza. Badania wykazują, że fleksitarianie spożywają średnio mniej kalorii i ważą mniej, niż osoby, które regularnie spożywają mięso. Semiwegetarianie są też w mniejszej grupie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, cukrzycę i nadciśnienie.

NIE: Zrezygnować z węglowodanów. TAK: Wybierać zdrowe węglowodany.

Postaw na zdrowe węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Zaprzyjaźnij się z produktami pełnoziarnistymi, fasolą, a nawet ciemną czekoladą. Nie wszystkie węglowodany są przecież jednakowe. W przypadku wyeliminowania z diety wszystkich cukrów tracimy zdrowe i bogate w błonnik pokarmy, w tym także owoce i pełne ziarna. Błonnik jest niezbędny do kontrolowania poziomu cholesterolu i cukru we krwi oraz utrzymywania regularności wypróżnień. Zamiast wycinać wszystkie węglowodany z diety, zrezygnuj z białego pieczywa, białego ryżu i słodyczy.

NIE: Wyeliminować tłuszcz. TAK: Postawić na tłuszcze zdrowe dla serca.

Podobnie jak węglowodany, nie wszystkie tłuszcze są złe. Wyeliminowanie wszystkich tłuszczów z diety pozbawiłoby twój organizm wielu cennych składników odżywczych. Zamiast rezygnować z tłuszczów, postaw na wielonienasycone kwasy tłuszczowe znajdujące się w orzechach, awokado, tłustych rybach i oliwie z oliwek.

Jeśli w miarę przemijania kolejnych dni nowego roku tracisz entuzjazm do postanowień noworocznych, zadaj sobie pytanie, z jakich powodów się na nie zdecydowałaś. Pomyśl o swoim zdrowiu i wyglądzie. Wyznaczaj sobie mniejsze cele, które łatwiej osiągnąć. Ciesz się z każdego sukcesu, by nie stracić motywacji do dalszego działania.


KGR