Każdego dnia, od czasu, kiedy się budzimy, aż do wieczora, podejmujemy decyzje. Każdego dnia musimy decydować, w co się ubrać, co zjeść, o której godzinie wyjść z domu i co robić po pracy. Niektóre decyzje są automatycznie podejmowane przez naszą podświadomość, a my często nawet nie zauważamy, kiedy ją podjęliśmy. Podejmowanie decyzji, jakkolwiek nieszkodliwe, może nas wyczerpać w czasie, ponieważ każda decyzja wymaga czasu i energii. Zjawisko to nazywa się zmęczeniem decyzyjnym i bardzo różni się od zmęczenia fizycznego. Zmęczenie decyzyjne jest bardziej psychiczne, kiedy czujemy, że koncentracja zmniejszyła się, kiedy zaczynamy podejmować pochopne decyzje lub działać impulsywnie, wszystko to może być spowodowane zmęczeniem nagromadzonym w ciągu dnia z ciągłej potrzeby podejmowania decyzji.

Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby zapobiec zmęczeniu decyzyjnego wpływającego na nasz dzień. Kilka metod, która spowoduje, że będziesz bardziej produktywny i mniej zmęczony psychicznie.

1. Podejmuj mniej decyzji

Rozwiązanie tak oczywiste, jak to możliwe, ale jeden z najbardziej udanych. Z pewnością słyszeliście, że Steve Jobs (założyciel Apple) nosił ten sam strój każdego dnia (niebieskie dżinsy i czarna bluzka). Powodem było to, że miał mniej porannych decyzji do podjęcia. Jest to tylko jeden przykład, z pewnością nie metoda, którą każdy może lub chce zastosować. Dobrym pomysłem jest przygotowanie ubrań wieczorem, więc rano nie tracisz już czasu i energii decydując, w co się ubrać. Możesz również planować posiłki na cały tydzień, tworzyć listę zakupów i listę zadań, a także inne sposoby upraszczania i ograniczania decyzji.

2. Delegacja decyzji

Decyzje można delegować w taki sam sposób, jak delegowanie zadań w pracy lub w domu, niektóre decyzje lub zadania można również delegować przy użyciu aplikacji takich jak automatyczna płatność faktur lub korzystanie z GPS. Istnieją narzędzia, które pomogą Ci w podejmowaniu większych decyzji, takie jak platforma internetowa Moneezy. Kiedy potrzebujesz szybkiej pożyczki, Moneezy może pomóc w znalezieniu najkorzystniejszego kredytu, porównując dostępne oferty.

3. Podejmuj ważne decyzje rano

Naukowcy odkryli, że na naszą zdolność do podejmowania decyzji wpływa również czas/pora dnia, w którym podejmowana jest decyzja. Powodem jest to, że rano, po przebudzeniu mamy pełne baterie i jesteśmy bardziej skrupulatni, bardziej uważni, ale w miarę upływu dnia zmęczenie decyzyjne ustatkuje się i zaczynamy podejmować bardziej impulsywne decyzje. Jeśli masz ważną decyzję do podjęcia, spróbuj zabrać się za nią wcześnie rano.

4. Opcje

Z pewnością dobrze jest mieć opcje, ale jest tu również limit. Optymalna liczba opcji wynosi od 6 do 8. Kiedy mamy zbyt wiele opcji, decyzja staje się coraz trudniejsza do podjęcia, a zmęczenie podejmowaniem decyzji jest potęgowane przez chęć podjęcia tej właściwej. Czasami i po tym, jak podjęliśmy decyzję, wracamy do niej i zaczynamy kwestionować, czy podjęliśmy właściwą decyzję.

Spróbuj wdrożyć co najmniej 1-2 z tych metod i sprawdzić, czy zmęczenie decyzyjne jest mniejsze, jeśli podejmiesz łatwiejsze i bardziej pewne decyzje.

Materiał partnera