Ślub bierze się na całe życie, ale czy na pewno? Niestety GUS alarmuje iż coraz więcej Polaków się rozwodzi. Przez to pojawiła się na rynku matrymonialnym nowa grupa singli – single z odzysku. Jak odnajdują się w kolejnej relacji -nie w krótkim związku, ale takim, który kończy się ślubem czy też związek nieformalny, który wymagał obopólnego długotrwałego  zaangażowania od partnerów. Czy ludzie „z przeszłością” mają jeszcze szanse na szczęśliwy związek?

Szansa na związek ludzi po przejściach

Naturalnie należy zadać sobie pytanie czy osoby po przejściach mają szansę na jakikolwiek związek? A jeśli tak czy może być szczęśliwy? To pytania, na które szuka odpowiedzi niejedna osoba z przeszłością. Często wiąże się to bowiem z dużo mniejszym poczuciem własnej wartości niż u innych ludzi, a co za tym idzie z trudnościami w nawiązaniem relacji.

Kiedy minie pierwsze oczarowanie, a upojne noce, rozmowy na każdy temat, wspólne pasje rokują na trwalszą relację, pojawia się naturalny lęk o przyszłość. Osoby, które raz już zraniono mają zazwyczaj ogromny problem z ponownym zaufaniem drugiej osobie. Na początek warto znowu spróbować przezwyciężyć początkowy strach, dać sobie czas, porozmawiać o własnych niepokojach. Generalnie lepiej „przepracować” trudne doświadczenia niż bezrefleksyjnie zapomnieć się w szale miłosnych uniesień. Zazwyczaj bowiem prędzej czy później odezwą się dawne urazy.

Stare nawyki czy mogą utrudniać bycie w związku?

Jeśli już dwie osoby po przejściach zdecydują się na stałą relację, to czy stare  nawyki są w stanie zagrozić istniejącemu związkowi? Czy aż tak uprzykrzają życie? Na pewno jeśli para nie mieszka razem to te stare przyzwyczajenia nie są aż tak bardzo szkodliwe dla związku – najczęściej ich po prostu nie widać. Jednak gorzej jest gdy potencjalna para zamieszka razem. Wtedy może okazać się, że każda z osób ma jakieś nawyki: rozrzucanie skarpet po domu, głośne słuchanie muzyki, oglądanie seriali w łóżku albo zostawianie brudnych naczyń gdzie popadnie. Te pozornie banalne kwestie naprawdę potrafią nadszarpnąć każdą, nawet najlepszą relację. Narastają z mocą kuli śnieżnej, gromadzą się w podskórne pretensje, a z czasem stają się przyczyną całkiem poważnych nieporozumień. No cóż, wspólne życie nie od dziś stanowi większe wyzwanie niż oczarowanie kogoś na kilku pierwszych randkach.

Tym razem także trzeba postawić na rozmowę i rozbroić bombę zanim wybuchnie. Bo czy zostawianie pustej rolki po papierze toaletowym albo maksymalne podkręcanie ocieplenia jest ważniejsze niż wspólne szczęście?

Każdy zasługuje na odrobinę szczęścia

Kluczem do sukcesu w przypadku związków osób po przejściach jest szczerość. Nie warto niczego robić na siłę, ale i rozpamiętywać w nieskończoność przeszłości. Nowy człowiek, nowa relacja to także nowa szansa. A stary, nieudany związek będzie też ważnym doświadczeniem, które pozwoli nam podejść z większą uwagą do aktualnej miłości.


JKO