Większość osób dąży do tego, aby być w związku i dzielić z drugą osobą dobre i złe chwile. Gdy partnerzy są dobrze dobrani, szanują się i łączy je autentyczna więź związek jest udany i daje wiele satysfakcji. Niestety nie zawsze tak się dzieje a mnóstwo osób funkcjonuje w toksycznych relacjach, które je unieszczęśliwiają. Warto więc poznać główne symptomy, które świadczą o tym, że w związku źle się dzieje.

Nadmierna kontrola i zazdrość

Dość często w związkach  jeden z partnerów stosuje nadmierną kontrolę. Może to przejawiać się w próbach rozliczania drugiej osoby z wolnego czasu, sprawdzania jej komputera czy telefonu. Są także osoby, które zabraniają partnerowi spotykać się z rodziną czy przyjaciółmi. Za nadmierną kontrolą często stoi także chorobliwa zazdrość. Jeśli w związku nie ma wzajemnego zaufania, to nie rokuje to dobrze na przyszłość. Warto pamiętać, że bycie razem nie oznacza konieczności podporządkowywania się drugiej stronie. Partnerzy powinni dawać sobie nieco wolności oraz pozwalać drugiej stronie na posiadanie przestrzeni tylko dla siebie. 

Częste kłótnie

Właściwa komunikacja to rzecz podstawowa w związku. Nie oznacza to jednak, że nie można się kłócić. O patologicznej sytuacji możemy mówić wtedy, gdy w związku w ogóle nie ma sporów bo to oznacza, że nie jest on prawdziwy. Druga skrajność to bardzo częste kłótnie, które są agresywne i w czasie których dochodzi do poniżania drugiej strony. Związek tworzą dwie różne jednostki i jest sprawą oczywistą, że będą różnice zdań i nieporozumienia. Jeśli partnerzy kłócą się jedynie od czasu do czasu i szybko potem się godzą, to nie ma się czym martwić. Jeśli jednak strony nie są w stanie omówić na spokojnie zwykłych, bieżących spraw, tylko od razu na siebie napadają to znak, że być może zupełnie do siebie nie pasują. Kłótnia może być elementem, który wniesie wiele dobrego do związku po warunkiem, że kłócimy się z zachowaniem szacunku, unikamy atakowania drugiej strony i potrafimy się przyznawać do błędów.

Nie jesteś najważniejszą osobą dla partnera

Gdy czujesz, że nie jesteś najważniejszą osobą dla partnera i są na to dowody to znak, że czas zastanowić się nad relacją. Tak bywa wtedy, gdy partner przed spotkaniem z tobą stawia kontakt ze znajomymi, z rodziną czy własne hobby. Jeśli w święta spędza czas ze swoją rodziną a tobie nie poświęca nawet godziny to znak, że nie jesteś dla niego wystarczająco ważną osobą. Bywa też tak, że dla partnera ważniejsza jest praca, w której spędza kilkanaście godzin dziennie a po niej twierdzi, że jest zbyt zmęczony aby poświęcić ci czas. Pamiętaj o tym, że szczęśliwy związek to przede wszystkim dzielenie czasu ze sobą.

Gdy wchodzimy w nowy związek, na początku zwykle jest on radosny i szczęśliwy. Często jednak później, nie wiadomo kiedy, wzajemne relacje się psują. Zawsze trzeba być czujnym i w porę dostrzegać symptomy, które świadczą o tym, że partner zaczyna traktować nas źle. Należy jak najszybciej przeprowadzić szczerą rozmowę i jasno określić swoje potrzeby. Jeśli negatywne zachowania powtarzają się i partner nie wykazuje woli poprawy, to znak, że trzeba jak najszybciej zakończyć relację.

AMU