Za moment zaczynają się matury, chwilę potem – sesja. Co roku znowu więc pojawia się problem: jak nauczyć się w krótkim czasie wszystkiego, co zostało jeszcze do przyswojenia. Ważne jest poznanie metod efektownej nauki, zwłaszcza jeśli została nam do nauczenia się duża ilość materiału. Oto niektóre z metod:

Korzystanie z obrazków i wierszy

Mnemotechnika jest bardzo popularną metodą nauki, która jest niezwykle pomocna przy zapamiętywaniu ważnych faktów, takich jak daty, nazwiska, miejsca, wzory. W tej metodzie korzystamy z naszej wyobraźni i skojarzeń, które pozwolą nam nadawać przedmiotom i miejscom nowe znaczenia. Możemy na przykład samodzielnie układać rymowanki i historie, w których umieścimy potrzebne do zapamiętania treści.

Np. jeśli chcemy zapamiętać ciąg cyfr i miejsce: 1400 Głogów – możemy wspomóc się historią: Pierwszego kwietnia mecz w Głogowie zakończył się wynikiem 0:0.

Jeśli nasza wyobraźnia będzie dobrze pracowała, to szybko przyswoimy nową wiedzę, nawet tą bardzo skomplikowaną. Miejmy na uwadze jednak, że aby zdobyć wiedzę i uzyskać dobry efekt nauki, musimy w pełni rozumieć to, czego się uczymy. Wierszyk, historia, gra w skojarzenia jest już przetworzeniem informacji, twórczym wykorzystaniem jej. Wkuwanie dat, nazw i faktów bez zrozumienia, nie dadzą tego samego efektu (chyba, że mamy fenomenalną pamięć, ale wówczas nauka nie jest problemem).

Mapa pamięci

Ta metoda pozwala na zapamiętanie dużej ilości informacji w krótkim czasie. Wiele osób uczących się korzysta ze zrobionych wcześniej notatek z danego materiału. Rozpisujemy dany materiał na treści najważniejsze. Budowa dendrytów (komórki nerwowe w mózgu) ma być wzorem dla map, które są przestrzenną formą tematu.

Jak należy zrobić taką mapę? W samym jej centrum dajemy temat, którego musimy się nauczyć. Od niego, odprowadzamy punkty i podpunkty w formie gałęzi i gałązek. Przy tworzeniu takiej mapy korzystamy z rysunków, haseł i wielu kolorów. Im więcej barw umieścimy na naszej mapie pamięci, tym lepiej, gdyż będzie jasna i czytelna. Takie wykonanie mapy wymaga wiele pracy i pełnego zrozumienia treści, jaką musimy przyswoić. Z

W szybkim tempie, ale ze zrozumieniem

Jeśli pragniesz nauczyć się jakiegoś materiału szybko, ale zarazem efektownie, warto posiadać umiejętność szybkiego czytania. Efekty, jakie uzyskamy w ten sposób, zależą od naszych indywidualnych cech. Nie wszyscy wszak posiadają pamięć fotograficzną, która znacznie przyspiesza proces czytania. Taki trening czytania w szybkim zasie przydaje się zwłaszcza gdy chcemy zwiększyć naszą koncentrację, rozszerza on również pole widzenia i dyscyplinuje nasz wzrok. Dzięki tym właściwościom nasz mózg się aktywizuje. Czytanie w szybkim tempie staje się efektywne i skuteczne tylko wówczas, gdy równoczesne rozumiemy, co czytamy. Jeśli nie rozumiemy treści, nic nie da nam czytanie w szybkim tempie, gdyż i tak jej nie zapamiętamy.

Ćwiczenia mózgu

Jeśli chcesz poprawić efektywność i skuteczność nauki, zacznij ćwiczyć swój mózg. Możesz wykonywać kilka ćwiczeń dziennie, co dobrze wpłynie na twoją naukę.

  • Zacznij robić wszystkie czynności nie tą ręką co zwykle (jeśli jesteś leworęczny, to rób wszystko prawą ręką i na odwrót).
  • Staraj się wykonywać 3 czynności w tym samym czasie.
  • Spróbuj pisać i rysować z wykorzystaniem pisma lustrzanego.
  • W trakcie spaceru spróbuj objąć wzrokiem jak największy teren.

Warto wypróbować którąś z metod, być może znajdziemy wśród nich, sposób, który pozwoli nam szybciej przyswajać materiał i w łatwiejszy sposób. Powodzenia!


MLU