Nadmierne i niepohamowane wydawanie pieniędzy to bardzo częsta choroba XXI wieku. Niestety problem z tym ma większość społeczeństwa. Oszczędzanie nie przychodzi z łatwością, kiedy wszystko dookoła zasypuje nas reklamami produktów, które pragniemy posiadać. Jak kupować mniej i zacząć oszczędzać pieniądze? 

Zakupoholizm – czym jest?

Zakupoholizm to trudna do zdiagnozowania choroba, na którą obecnie zapada coraz więcej ludzi. Jest to uzależnienie od robienia zakupów i potrafi być bardzo niebezpieczne zarówno dla osoby chorej, jak i jej bliskich. Charakteryzuje się tym, że osoba dotknięta problemem nie jest w stanie zapanować nad nabywaniem nowych rzeczy. Najczęściej nie jest to jedynie pokusa kupienia czegoś konkretnego i ładnego, a jedynie silna potrzeba zrobienia zakupów w celu poprawienia sobie samopoczucia. Zakupoholizm jest dolegliwością, którą dość trudno zdiagnozować w początkowym okresie choroby.

Jak wydawać mniej i oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy to jedno z większych wyzwań stojących przed konsumentami. Jak najlepiej zacząć? Oto kilka wskazówek:

Znajdź cel

Jeśli zaczynamy oszczędzać pieniądze, powinniśmy zaplanować sobie po co chcemy to robić. Jeśli z góry ustalimy na jaki cel odkładamy fundusze, wtedy takie działanie będzie nam przychodziło dużo łatwiej i z pewnością szybciej odłożymy upragnioną sumę. Może to być cokolwiek, co będzie nas motywowało do działania.

Zaplanuj posiłki

Najlepszym sposobem na oszczędzanie jest dokładne rozplanowanie budżetu. Jedną z rzeczy, która generuje duże koszty jest jedzenie. Najprostszym rozwiązaniem jest ustalenie planu diety na cały tydzień i jednorazowe zrobienie większych zakupów. Na co dzień zostawmy sobie jedynie dokupowanie jedynie szybko psujących się warzyw, owoców, chleba czy wędlin. Takich codziennych produktów nie kupujmy jednak na zapas, bo grozi to ich zepsuciem.

Dzięki takim praktykom z góry zaplanujemy budżet wydany na posiłki. Dodatkowo rzadsze wizyty w supermarkecie znacznie ograniczą kontakt z wieloma pokusami.

Zmniejsz wysokość rachunków

W chwili, kiedy chcemy oszczędzić pieniądze, powinniśmy ograniczyć ilość sprzętów zużywających energię. Warto zmienić stare sprzęty (lodówkę, pralkę) na takie z wyższą klasą energetyczną. Dzięki temu będą one zużywać znacznie mniej prądu, a my zaoszczędzimy na rachunkach. Używane sprzęty AGD, możemy natomiast odsprzedać.

Ubierz się tanio

Tanie ubrania – nie znaczy gorsze, Jeśli chcemy zaoszczędzić na odzieży, ale jednocześnie pragniemy dobrze wyglądać, warto skorzystać z ubrań z drugiej ręki. W internecie znajdziemy masę okazji, gdzie możemy kupić firmowe ubrania dobrej jakości za nieduże pieniądze. Takie wyprzedaże zdarzają się również w sklepach z odzieżą używaną.

Otwórz lokatę

Nic tak nie motywuje jak efekt naszej pracy. Aby mieć więcej chęci do odkładania pieniędzy warto otworzyć konto oszczędnościowe. Dzięki nim będziemy mogli doglądać naszych oszczędności, a dodatkowo będziemy mieli wątpliwości przed wydawaniem kolejnych pieniędzy. Warto otworzyć lokatę, na którą wpłacimy pieniądze. Dzięki temu, że lokaty są oprocentowane ilość naszych oszczędności będzie rosła w oczach!

Oszczędzanie nie należy do najprostszych rzeczy. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym staje się ono znacznie łatwiejsze. Warto skorzystać z powyższych wskazówek i zacząć odkładać na upragnione cele.

ESZ