Wchodzisz do sklepu, kupić to, co zawsze, a Twoim oczom regularnie ukazują się coraz wyższe ceny. Produkty, których potrzebujemy na co dzień, drożeją w oczach, jednak tak samo wygląda sytuacja praktycznie na całym rynku. Nie możemy tego w żaden sposób zmienić, ale możemy nauczyć się radzić sobie z tą sytuacją. Umiejętność oszczędzania jest dzisiaj bardzo potrzebna, dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie oszczędzać pieniądze, przychodzimy do Ciebie z pomocą. To nie takie trudne, jak myślisz, a z pewnością warto podjąć się tego kroku. Jak zacząć oszczędzać pieniądze od zaraz? 

Czemu warto oszczędzać pieniądze?

Możesz pomyśleć sobie, że przecież nie masz możliwości oszczędzania – z miesiąca na miesiąc na Twoim koncie i tak nie zostaje wiele, więc odkładanie pieniędzy mogłoby jeszcze bardziej zachwiać Twoim budżetem. Nic bardziej mylnego! Jeśli masz kłopoty z pieniędzmi, tym bardziej powinieneś dowiedzieć się, jak skutecznie oszczędzać. Nie po to, aby zacząć od razu odkładać duże kwoty, ale po to, aby żyło Ci się bardziej komfortowo! 

Jeśli natomiast możesz pozwolić sobie na odkładanie, chociażby kilkuset złotych miesięcznie, ale brakuje Ci do tego motywacji, musisz uświadomić sobie kilka rzeczy. Życie nie jest przewidywalne – nie wiesz, kiedy będzie potrzebna Ci większa gotówka. Posiadanie poduszki finansowej jest komfortem, który możesz zapewnić sobie, trzymając się kilku prostych zasad. Dzięki temu nagły wydatek nigdy Cię nie zaskoczy i będziesz mógł odłożyć więcej pieniędzy na swoją przyszłość – zakup samochodu, większe mieszkanie czy wyjechanie na wakacje. 

Jak skutecznie oszczędzać pieniądze? Doradzamy!

  • Planuj swoje wydatki. Od pierwszego dnia następnego miesiąca zbieraj paragony lub zapisuj, gdzie i na co wydajesz pieniądze. Aplikacje bankowe mogą być w tym bardzo pomocne, jeśli używasz tylko pieniędzy z karty. Pod koniec miesiąca dokładnie przeanalizuj, które z tych wydatków były naprawdę  niezbędne (wynajem, paliwo, lekarz, jedzenie, chemia, kosmetyki itp) i zsumuj je. W ten sposób otrzymasz minimalną sumę pieniędzy, która jest Ci potrzebna do przebrnięcia przez cały miesiąc. 
  • Ogranicz niepotrzebne wydatki. Jeśli wiesz już, ile pieniędzy co miesiąc jest Ci niezbędne, zastanów się, które z „dodatkowych” wydatków możesz ograniczyć. To na przykład jedzenie na mieście, nowe ubrania, wyjścia wieczorami, kino itp. Nie musisz z nich rezygnować, ale ograniczenie częstotliwości takich przyjemności może korzystnie wpłynąć na Twój budżet.
  • Znajdź dodatkowe źródło dochodu. Możesz dawać korepetycje, sprzedawać używane ubrania w Internecie, czy znaleźć dodatkową, mało wymagającą pracę. Nie musisz zarabiać kokosów na dodatkowym źródle dochodu, ale kilka dodatkowych groszy zawsze się przyda. To rozwiązanie świetne dla osób, które nie mają jeszcze dzieci, a zakończyły już edukację – najlepszy czas na rozwijanie skrzydeł w karierze zawodowej!

Systematyczność to podstawa!

Wyżej przedstawione sposoby to tylko niektóre z tych, które pomocą Ci odłożyć trochę pieniędzy. Pamiętaj, że aby zaoszczędzić, ważna jest systematyczność. Stosuj się do tych zasad przez kilka miesięcy a zobaczysz, jak podreperujesz swój budżet!

KKL