Czy zauważyłeś, że podczas deszczowej pogody twój humor spada podobnie jak krople deszczu? Czy deszcz może więc zepsuć nastrój? Jak pogoda wpływa na samopoczucie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Wpływ deszczowych dni na nastrój i samopoczucie

Jeśli czujesz się źle podczas ulewy, to nie twoja wyobraźnia: zła pogoda może rzeczywiście mieć negatywny wpływ na twoje emocje. Według jednego z badań prawie 9 procent osób zalicza się do kategorii przeciwników deszczu. Ta grupa czuje się mniej szczęśliwa w dni z większą ilością opadów. Inne badanie wykazało, że deszcz zwiększa nawet liczbę negatywnych postów opublikowanych na Facebooku.

Wpływ pogody może zależeć na typie Twojej pogodowej osobowości. Badanie przeprowadzone w 2011 roku na 415 dorosłych określiło następujące z nich:

  • Miłośnicy lata (17%) – szczęśliwsi, mniej poirytowani i źli podczas dni z większą ilością promieni słonecznych i wyższymi temperaturami.
  • Przeciwnicy lata (27%) – nieszczęśliwi, źli i spoceni podczas wysokich temperatur. Jak widać, duża dawka dostarczanej przez słońce witaminy D nie pomaga aż 27% badanych.
  • Przeciwnicy deszczu (9%) – źli i nieszczęśliwi podczas deszczowej pogody.
  • Obojętni na pogodę (48%) – ludzie, którzy twierdzą, że pogoda nie wpływa na ich nastrój.

Kiedy robi się ciemno i ponuro, niektórzy ludzie stają się bardziej podatni na samotność lub depresję. Dość często obserwuje się zmianę nastroju – na przykład odczuwanie smutku lub obniżenie poczucia własnej wartości.

Jak przezwyciężyć deszczowy nastrój?

Nawet jeśli masz ochotę na zgaszenie świateł i wczołganie się do łóżka w trakcie ulewy, nie rób tego. Zamiast tego zapal światło – badania potwierdziły, że światło może zwiększyć poziom serotoniny, która jest odpowiedzialna za dobre samopoczucie.

W zimną i deszczową pogodę warto… wyjść z domu! Nawet jeśli nie wydaje się, że na zewnątrz jest ciemno, nadal przyjmiesz dawkę promieniowania UV, która może pomóc uregulować rytm dobowy twojego ciała i poprawić twój nastrój.

Jesteś zamknięty w środku, ponieważ leje jak z cebra? Podejmij aktywność, która sprawi ci przyjemność. Może nią być oglądanie wesołego filmu, granie w gry, uprawianie sztuki i rzemiosła czy czytanie książki.

Kiedy czujesz się przytłoczony, powstań – dosłownie. Ćwiczenia dają ludziom witalność, mogą przyczynić się do podniesienia poczucia własnej wartości i zwiększają endorfiny, które mają pozytywny wpływ na nastrój. Poświęć się ćwiczeniom z serwisu YouTube, rób przysiady lub włącz muzykę i zacznij tańczyć!

Znajdź sobie towarzystwo!

Nie izoluj się podczas deszczowej pogody. Kiedy jesteśmy sami, czujemy się gorzej, w szczególności, gdy za oknem jest ciemno i szaro. Kontakt z innymi ludźmi powinien sprawić, że twoje samopoczucie ulegnie poprawie. Zaproś do siebie przyjaciół lub odwiedź kogoś z rodziny. Dobrym pomysłem jest też wyjście do restauracji. Tętniące życiem miejsce z pewnością naładuje twoje akumulatory.

Deszczowe i pochmurne dni mogą znacznie zepsuć nam humor. Warto zastosować się do powyższych wskazówek, by nie dać się szarówce i zachować optymizm nawet w niekorzystną dla nas pogodę.


KGR