Wiele mówi się o zaletach i korzyściach płynących z psychoterapii indywidualnej. Zwiększenie poczucia szczęścia, samooceny, poukładanie i przepracowanie trudów z przeszłości – to tylko niektóre z nich. Mimo, że psychoterapia i zaburzenia psychiczne stygmatyzowane są coraz mniej, wiele osób dalej uważa, że terapia dla par  uczęszczanie na terapię par za powód do wstydu.

Związek w XXI wieku

Na przestrzeni ostatniego stulecia związek przeszedł sporą transformację. Czynniki społeczno-kulturowe sprawiły, że role w związku przestały być tak bardzo sztywne, co pozwoliło na więcej możliwości, jak może on wyglądać. Tradycyjny wzór rodziny, w którym mąż jest głównym żywicielem, a żona skupia się na opiece nad dziećmi i utrzymaniem porządku w domu stawał się coraz bardziej nieaktualny i nie odpowiadał na bieżące potrzeby społeczeństwa. Kobiety zaczęły pracować, a utrzymywanie porządku stało się wspólnym obowiązkiem domowym. Nowoczesny wzór związku dla wielu jest pozytywną zmianą, jednak znajdą się również zwolennicy starego dogmatu. Żyjemy w czasach, w których nie jesteśmy ograniczeni narzuconymi normami, dlatego sami możemy decydować jak będzie wyglądał nasz związek i czego od niego oczekujemy. Z powodu tak szerokiego wyboru, oczekiwania partnerów mogą być polaryzująco różne. Podobne wartości to jeden z fundamentów udanego związku, dlatego różne spojrzenia na to, jak ma on wyglądać może być powodem do kłótni i napięć.

Terapia dla par – dlaczego jej się wstydzimy?

Uczęszczanie na terapię dla par dalej uznawane jest za temat tabu. Wiele osób od razu zakłada, że podjęcie terapii świadczy o zbliżającym się rozpadzie związku. Prawdą jest, że na terapię udają się pary z problemami, jednak jest to związek na tyle silny, że obie strony są gotowe podjąć walkę o relację i spróbować zrozumieć emocje i tok myślenia drugiej połówki. Świadczy to o dojrzałości emocjonalnej, poczuciu odpowiedzialności za związek oraz zaangażowaniu w relację.

Kolejnym krzywdzącym przekonaniem, jest etykietowanie pary jako niekompetentnej w radzeniu sobie z własnymi problemami. Problemy w związku i małżeństwie mogą być bardzo złożone, a napięcie może narastać latami w taki sposób, że nawet mała sprzeczka potrafi urosnąć do rozmiarów dużej awantury. pary decydujące się podjąć terapię mają świadomość własnych ograniczeń i zasięgu swoich możliwości. Zazwyczaj próbowały każdej metody rozwiązania konfliktu, które były dla nich dostępne w danym czasie. Ponownie świadczy to o dojrzałym podejściu do związku i chęci poprawy jego funkcjonowania.

Gdzie szukać pomocy?

Aby terapia par była skuteczna, ważne jest aby specjalista posiadał wymagane kwalifikacje. W Centrum Nowa w Warszawie specjaliści mają doświadczenie w prowadzeniu terapii oraz nieustannie poszerzają i aktualizują swoją wiedzę. Ponadto, na sesjach spotkasz się z nie oceniającą atmosferą i empatycznym odbiorem. Pamiętaj, że terapeuta jest po to, by Wam pomóc, więc jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, porozmawiaj o nich ze swoim terapeutą. Co więcej, terapeutę obowiązuje zasada poufności, więc tajemnice Twojego związku są z nim bezpieczne.

Materiał partnera