Słowo „coach” w języku angielskim oznacza po prostu trenera. W skrócie – coaching polega na rozwoju osobistym. Dobry coach powinien wspierać klienta swoją wiedzą i doświadczeniem, motywować go do działania i rozwijania swoich umiejętności. Jeśli jest prawdziwym profesjonalistą, może pomóc klientowi w przezwyciężaniu swoich słabości, zwiększeniu pewności siebie i poprawie samooceny.

Co nazywamy „coachingiem”?

Z usług coacha mogą korzystać zarówno pojedyncze, prywatne osoby, które pragną zmienić coś w swoim codziennym życiu, jak i duże przedsiębiorstwa – w ich przypadku coach doradza właścicielom jak zarządzać firmą, a całemu personelowi – jak sprawnie komunikować się między sobą i skutecznie działać w zgranym zespole.

Jak praca coacha może wpłynąć na nasze życie?

Różni coache specjalizują się w konkretnych dziedzinach życia. Niektórzy z nich skutecznie podpowiedzą nam, jak budować wartościowe, partnerskie relacje z innymi. Jeśli z natury jesteśmy osobami nieśmiałymi, pozbawionymi pewności siebie – coach może pomóc nam w końcu zauważyć swoje zalety, mocne strony i uwierzyć w siebie. Dzięki temu nasza satysfakcja z życia znacznie wzrośnie.

Jeśli zależy nam przede wszystkim na rozwoju naszej kariery, coach doradzi między innymi w jaki sposób wypaść najlepiej na rozmowie kwalifikacyjnej, jak nie bać się prosić o podwyżkę, gdy uważamy, że dobrze się spisujemy lub jak rozwinąć własny biznes od podstaw, kierować pracownikami i skutecznie go reklamować.

Wydawałoby się więc, że zjawisko wciąż rosnącej popularności branży coachingowej jest jak najbardziej pozytywne – w końcu chęć do samodoskonalenia się to recepta na sukces. A jednak, wokół tematu wciąż narastają kontrowersje i wątpliwości.

Druga strona medalu – krytyka coachingu

Chociaż do Polski coaching zawitał stosunkowo niedawno, zaskarbił sobie zarówno rzeszę sympatyków, jak i przeciwników. Ci drudzy wskazują przede wszystkim na możliwość bezkarnego wykorzystywania finansowego i korzystania z cudzej naiwności. Wielu coachów za swoje usługi żąda ogromnych kwot, mogących w krótkim czasie zrujnować portfel.

Zawód coacha nie jest w Polsce szczególnie regulowany – w zasadzie każdy może nim zostać, bez względu na wykształcenie. Z tego powodu niektórzy zauważają możliwość łatwego zarobku, poprzez kreowanie się na autorytet, którym w rzeczywistości dana osoba nie jest. Niektórzy z coachów stosują co prawda naukowo potwierdzone metody psychologiczne, umożliwiające klientowi zbudowanie pewności siebie, jednak są i tacy, którzy wiedzy psychologicznej nie posiadają wcale – a tym bardziej wykształcenia w tym kierunku.

Nic nie jest czarno-białe, dlatego decydując się na skorzystanie z usług coachingowych pamiętajmy o dwóch najważniejszych rzeczach – wyborze prawdziwego, kompetentnego specjalisty i wierze we własny rozsądek, gdy w głowie zapali nam się czerwona lampka ostrzegawcza, a usługi konkretnego coacha będą budzić w nas jakiekolwiek wątpliwości.

JPO