Strona główna Społeczeństwo Psychologia Czy często powtarzane, słynne 21 dni rzeczywiście wystarczą do pozbycia się nawyku?

Czy często powtarzane, słynne 21 dni rzeczywiście wystarczą do pozbycia się nawyku?

132
0
zadowolony młody biznesmen przed ekranem laptopa
Warto zastanowić się, co szczególnie wymaga zmiany. Osoby, które chciałyby systematycznie uprawiać sport, rzucić palenie lub przejść na skuteczną dietę, często słyszą, że wystarczy 21 dni przestrzegania jakiegoś nawyku, aby wszedł on w krew | fot.: stock.adobe.com

Każdy z nas ma inne przyzwyczajenia i nawyki, które wpływają na naszą rzeczywistość. Warto analizować od czasu do czasu schematy swojego postępowania, aby przekonać się, co na nie wpływa. Czasami chcielibyśmy coś zmienić, ulepszyć swoje życie tak, aby sprawiało nam rzeczywistą satysfakcję.

Nowe nawyki wymagają cierpliwości

Warto zastanowić się, co szczególnie wymaga zmiany. Osoby, które chciałyby systematycznie uprawiać sport, rzucić palenie lub przejść na skuteczną dietę, często słyszą, że wystarczy 21 dni przestrzegania jakiegoś nawyku, aby wszedł on w krew. Oczywiście praktyka pokazuje, że nie zawsze jest to takie proste. Najpierw trzeba podzielić nawyki na proste i nieskomplikowane oraz na te, które wymagają dużo więcej zaangażowania. Przykładowo jeżeli w postawimy sobie cel, aby codziennie wypijać 8 szklanek wody, z pewnością będzie to łatwiejsze do przestrzegania niż postanowienie o nauce języka obcego przez dwie godziny dziennie. Oba te cele są bardzo pożyteczne, jednak wymagają odmiennego podejścia i innego zaangażowania.

Należy więc uwzględnić to,  ile czasu będzie wymagało od nas realizowanie nowego celu oraz jak duże podkłady determinacji będziemy musieli uruchomić. Tak więc nie jest całkowicie pewne, że po 21 dniach uda nam się wypracować sobie wymarzone nawyki. Zależy to od wielu czynników. Prawda jest jednak taka, że determinacja i silna wola pozwolą nam osiągnąć to, na czym najbardziej zależy. Wiele osób przekonało się, że bardzo pomocne jest prowadzenie kalendarza, w którym codziennie będziemy zaznaczać czy zrealizowaliśmy swój cel. Nawet jeżeli nie udało nam się zrobić dalej rzeczy to warto w kalendarzu zaznaczyć to określonym znakiem. Będziemy dzięki temu widzieć, jakie rzeczywiście odnosimy rezultaty.

Skuteczna zmiana

Z pewnością warto stawiać sobie cele nawet jeżeli z doświadczenia wiemy, że trudno nam przychodzi ich realizacja. Samo to, że podejmujemy wysiłek sprawia, że zbliżamy się do upragnionych nawyków. Każda metoda może być skuteczna, ale najpierw trzeba określić jaką mamy osobowość oraz podejście do życia. Według niektórych osób lepiej działa metoda małych kroków, inni natomiast wolą drastyczne cięcia i tak na przykład jeśli chodzi o rzucanie palenia to niektóre osoby postanowiły sobie, że z dnia na dzień porzucą zgubny nałóg. Inni natomiast robili to stopniowo – każdego dnia eliminując kolejne papierosy ze swojego trybu dnia. Przyzwyczajali  tym samym organizm, że dostaje coraz mniej nikotyny, a w efekcie udało im się całkowicie z niej zrezygnować.

Trzeba powiedzieć sobie z całą pewnością, że bardzo ważne jest zastępowanie złych nawyków dobrymi. Bardzo groźna może być pustka, która towarzyszy nam kiedy eliminujemy to, co dotychczas sprawiało nam przyjemność. Jeżeli wciąż myślimy o fast foodach, słodyczach czy zapaleniu papierosa to prędzej czy później ulegniemy tej myśli, dlatego znacznie lepiej jest znaleźć sobie pasję, która pozwoli nam zająć umysł. Wtedy nie myślimy o tym co tracimy, ale doskonale widzimy ile zyskujemy.

AWO