Nawet jeśli jesteś perfekcjonistką, Twoje życie nie musi przypominać szalonej gonitwy. Dzięki prostym sposobom możesz poczuć, że masz nad nim większą kontrolę i stać się bardziej zrelaksowana.

Siła notatek

Jeśli musisz mieć wszystko idealnie zaplanowane, bo inaczej odczuwasz silny stres, nie ma w tym nic złego. W tym celu zapisuj wszystkie ważne wydarzenia w kalendarzu i rób to-do listy, z zaznaczonymi rzeczami do wykonania danego dnia, które możesz potem odhaczać. Jeśli tylko przypomnisz sobie o czymś nowym do zrobienia czy kupienia, zapisz to od razu w smartfonie. W ten sposób będziesz bardziej spokojna i lepiej zorganizujesz dzień. Na początku dnia podziel też zadania na: bardzo ważne, ważne i mniej ważne i wykonuj je w tej kolejności.

Perfekcjonizm w pracy

Jeśli chcesz być absolutną profesjonalistką w pracy, jest kilka sposób, aby jak najlepiej to zrealizować. Po pierwsze, oczyść przestrzeń wokół siebie. Pewnie nie raz słyszałaś, że wielkie umysły zawsze mają bałagan. Może i tak, ale na pewno nie wpływa on pozytywnie na efektywność ich pracy. Im większą liczbą rzeczy się otaczasz, tym więcej może Cię po prostu rozproszyć. Oprócz porządkowania biurka, porządkuj też na bieżąco skrzynkę mailową. Wszystkie przeczytane maile kasuj lub archiwizuj i dziel na podkategorie tak, aby pod koniec dnia Twoja skrzynka była czysta. Dziel też jak najlepiej czas pracy. Czytanie maila, przeplatane rozmową przez telefon, robieniem researchu w internecie i pisaniem sprawozdania nie jest zbyt efektywne. Dlatego ustal sama ze sobą, że najpierw, przez na przykład godzinę, odpisujesz na maile, a potem zabierasz się za raport. To dużo lepszy system pracy.

Domowa harmonia

Twój dom może być idealnie uporządkowany nawet jeśli ciągle biegają po nim dzieci. Aby to osiągnąć, na początek pozbądź się z niego wszystkich zbędnych rzeczy. Ubrań, książek, zabawek, gadżetów. Wszystkiego, co zalega w szafach i czego tak naprawdę nie potrzebujesz. To, co zostanie, uporządkuj sprytnie segregując kategoriami tak, żeby wyjmowanie jednej rzeczy nie psuło całej konstrukcji i wymagało ponownego układania. Jeśli mimo najlepszych wysiłków, Twój dom nie jest tak czysty, jakbyś chciała, nie bój się zatrudnić pomocy domowej. Nie musisz tego robić już na stałe, możesz raz na jakiś czas, gdy potrzebujesz większego wsparcia w porządkowaniu domu. Sprzątanie w Warszawie lub innym mieście łatwo umówisz już przez internet, przez specjalne portale wyszukujące pomoce domowe. Możesz w ten sposób znaleźć osobę, która jest zainteresowana wykonaniem danej usługi, ustalić odpowiednią stawkę, a po wszystkim ocenić jej pracę, aby zarekomendować ją innym użytkownikom.

Lepsze zarządzanie czasem

Jeśli stresuje Cię to, że nie masz czasu na naukę nowego języka czy ćwiczenia, warto zmienić sposób ich planowania. Jeśli godzinna lekcja, dwa razy w tygodniu z lektorem nie wchodzi w grę, pomyśl o ściągnięciu aplikacji do nauki języka i poświęcaniu na nią 15-stu minut dziennie, gdy jedziesz do pracy autobusem albo czekasz w kolejce do lekarza czy w banku. Jeśli nie masz czasu na regularne treningi na siłowni, wstań o godzinę wcześniej i idź pobiegać, wybierz krótsze ćwiczenia, które możesz zrobić w domu z trenerkami z Youtube’a, albo zapisz się na ćwiczenia dla mamy z dzieckiem, jeśli to zostawienie go w domu jest problemem. W ten sposób zrealizujesz wszystkie plany i nie będziesz odczuwać stresu.


Materiał partnera zewnętrznego