Chcąc sfinansować wydatki bieżące lub inwestycyjne, często sięgamy po kredyt w banku. Kredyt gotówkowy, w przeciwieństwie do kredytu hipotecznego, jest udzielany na niższą kwotę i na różnorodne cele. Jak otrzymać kredyt i co wziąć pod uwagę przy wyborze oferty kredytowej?

Jak uzyskać kredyt w banku?

Chcąc uzyskać kredyt w banku należy przede wszystkim złożyć wniosek. Kredyt bankowy to zazwyczaj kredyt celowy, zatem musimy wskazać, na co przeznaczymy środki finansowe pochodzące z kredytu. Bank będzie od nas wymagał również dostarczenia niezbędnej dokumentacji poświadczającej źródło dochodu i zarobki. Bankowcy sprawdzą również naszą historię kredytową – banki zwykle udzielają kredytu osobom, które wcześniej sumiennie spłacały swoje zobowiązania kredytowe i pożyczkowe. Kredyt na konkretny cel może obejmować zakup samochodu, sprzętu AGD czy innych przedmiotów. Tymczasem kredyt na dowolny cel można przeznaczyć na co tylko chcemy – remont mieszkania, organizację imprezy czy też wyjazd wakacyjny. Jest on o tyle korzystniejszy, że czasem trudno nam wskazać, na co dokładnie przeznaczymy pieniądze. Co więcej, wydatki nierzeczowe, takie jak remont mieszkania, trudno jest sklasyfikować, zatem zwykle nie można na nie otrzymać kredytu celowego. Jest jednak pewien haczyk, bowiem kredyt gotówkowy udzielany jest zazwyczaj na kwoty niższe i na krótszy okres, niż kredyt celowy. Dla osób planujących duże wydatki środki pochodzące z kredytu gotówkowego mogą okazać się niewystarczające. Plusem jest natomiast fakt, że w przypadku kredytu na dowolny cel nie jest wymagane posiadanie wkładu własnego.

Jak wybrać najlepszą ofertę?

Dziś niemal każdy bank oferuje cały szereg różnego rodzaju kredytów. Wśród nich są oczywiście kredyty na określony cel, a często także na dowolny cel. Jak wybrać idealną ofertę? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na maksymalną kwotę kredytu możliwą do uzyskania. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy będzie ona odpowiednio dopasowana do naszych potrzeb. Co więcej, należy sprawdzić, jak duża będzie nasza miesięczna rata i czy możemy pozwolić sobie na jej spłatę, tak aby nie nadszarpnąć za bardzo domowego budżetu. Na wysokość raty wpływa prowizja pobierana przez bank oraz stopa oprocentowania kredytu. Często banki wymagają także dodatkowych zabezpieczeń, na przykład poręczenia osoby trzeciej lub zastawu – dzieje się tak szczególnie, gdy wątpliwości analityków budzi historia kredytowa klienta bądź źródło jego przychodów (na przykład umowa zlecenie zamiast umowy o pracę). W wyborze odpowiedniej oferty kredytowej z pewnością pomoże nam ranking kredytów gotówkowych online. Dzięki niemu możemy porównać oferty bez posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu finansów czy bankowości.

Kredyt stanowi doskonałe źródło finansowania drobnych, a nawet nieco większych wydatków bieżących. Przed podpisaniem mowy warto jednak dokładnie sprawdzić warunki kredytowania. Zastanówmy się również, czy do naszych potrzeb lepiej dopasowany będzie kredyt gotówkowy czy na określony cel.

OLI