Święta Bożego Narodzenia są okazją do spędzenia czasu w rodzinnym gronie, ale również sporym wydatkiem i trudnym przedsięwzięciem organizacyjnym. Z tego powodu warto wcześniej zaplanować świąteczny budżet i uwzględnić w nim wszystkie wydatki, w tym przede wszystkim na: jedzenie, ozdoby świąteczne, prezenty oraz ubrania. Niejednokrotnie zaplanowanie budżetu na święta może uchronić nas przed poważnymi kłopotami finansowymi.

Świąteczne wydatki warto zacząć planować kilka tygodni wcześniej. Pozwoli to wyeliminować wszystkie nadprogramowe koszty, a także uniknąć przedświątecznej gorączki zakupowej.

Skąd wziąć pieniądze na święta?

Za planowanie wydatków świątecznych warto zabrać się kilka tygodni wcześniej. W budżecie tym warto uwzględnić wszystkie wydatki i ustalić, ile będą kosztować święta. Niejednokrotnie budżet świąteczny może znacznie przekroczyć nasze możliwości finansowe. Z myślą o takiej sytuacji warto wcześniej pomyśleć o dodatkowych sposobach generowania gotówki. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest kilkumiesięczne gromadzenie nadwyżki pensji. Można również zdecydować się na pracę po godzinach, a także na pracę dorywczą, np. weekendową. Dobrą opcją jest również zaciągnięcie pożyczki – jednakże należy pamiętać, że jest to rozwiązanie na tymczasowe problemy finansowe. W przeciwnym razie można wpaść w spiralę zadłużenia.

Świąteczne zakupy – kiedy je zrobić?

Nie warto zostawiać zakupów świątecznych na ostatnią chwilę, ponieważ takie sytuacje są bardzo stresogenne i nie sprzyjają racjonalnemu gospodarowaniu pieniędzmi. Poza tym wcześniejsze zaplanowanie zakupów pozwala uniknąć długich kolejek i problemu z brakiem towarów. Najtrudniejszym zadaniem jest zakup prezentów, z tego powodu zaleca się przygotować listę upominków nawet kilka miesięcy przed świętami. Osoby zapracowane, niemające czasu na chodzenie po centrach handlowych, mogą zdecydować się na zamówienie części prezentów przez internet.

Kolejnym bardzo ważnym elementem na liście świątecznych zakupów są dekoracje świąteczne. Najkorzystniejszym pod względem finansowym jest zakup ozdób na poświątecznych wyprzedażach z myślą o przyszłych świętach. W styczniu może kupić dekoracje świąteczne nawet o 70% taniej niż w grudniu.

Na liście świątecznych zakupów znajdują się również ubrania, które podobnie jak prezenty i dekoracje świąteczne warto kupić z dużym wyprzedzeniem – zwłaszcza, że przed świętami może być problem z dostępnością niektórych modeli i rozmiarów.

Ostatnim bardzo ważnym elementem świątecznych zakupów jest jedzenie. Część produktów, takich jak: mąka, cukier, napoje, słodycze, itp. można kupić nawet kilka tygodni przed świętami. Jednakże większość produktów najlepiej kupować tuż przed wigilią.


Materiał partnera zewnętrznego