Strona główna Społeczeństwo Inwestowanie w waluty: czy rubel się opłaca?

Inwestowanie w waluty: czy rubel się opłaca?

2144
0
Wykres - waluty
Dzisiaj jest kilka czynników, które wspierają kurs rubla rosyjskiego. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czy odbicie się rubla jest kwestią czasu? Czy właśnie teraz warto w niego zainwestować? To dylemat, który dzisiaj mocno zastanawia osoby kupujące waluty z nadzieją na szybki zarobek.

Chociaż prognozy finansowe dla Rosji nie są nadzwyczajne[1], świat z zaskoczeniem przyjął informację, że kraj ten radzi sobie z kryzysem finansowym zapoczątkowanym w 2014 roku. Względna stabilizacja kursu rubla wzbudziła mocne zainteresowanie rosyjskim rublem pod kątem inwestycyjnym. Czy kurs rubla wzrośnie?

Rekordowo niskie ceny ropy naftowej, sankcje Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych nałożone przez wojnę na Ukrainie doprowadziły w 2014 roku do kryzysu finansowego w Rosji. Ale już na przestrzeni lat 2016-2018 wahania kursu rubla rosyjskiego w stosunku do dolara amerykańskiego wyniosły 10%. Według opinii ekspertów, waluty z rynków wschodzących dysponują raczej wysokim potencjałem osłabienia. Ale jeśli chodzi o rubla rosyjskiego być może okazać się, że najgorsze jest już za nami. Czy to dobry czas na inwestowanie w rubla?

Inwestowanie w waluty – czy rubel się opłaca?

Dzisiaj jest kilka czynników, które wspierają kurs rubla rosyjskiego. W ostatnim czasie rublowi rosyjskiemu sprzyjały takie czynniki jak podwyższenie cen ropy naftowej oraz ogólna słabość dolara amerykańskiego. Jest to z pewnością związane ze wzrastającym udziałem rubla rosyjskiego w rozliczeniach w obrębie Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, który stopniowo wypiera w tym obszarze rozliczenia w dolarach. Na dzień dzisiejszy łączna wartość rozliczeń w rublach rosyjskich pomiędzy państwami EAEU wynosi 70 mld USD, a w dolarach amerykańskich tylko 19 mld USD. Tak więc rubel posiada mocną pozycję, ale jedynie w rozliczeniach państw zależnych od Rosji.

Ryzyko inwestowania w rubla

Wciąż jednak głównym zagrożeniem dla kursu rubla rosyjskiego pozostaje możliwość zaostrzenia sankcji wobec Moskwy przez USA i UE, powiększający się deficyt budżetowy oraz realny spadek cen ropy naftowej. Dlatego ryzyko wzrostu, jak i spadku kursu rubla rosyjskiego jest tak samo silne. Właściwie jedyne czego eksperci są pewni, to fakt, że obecnie Rosja ma nieco lepszą perspektywę makroekonomiczną, niż w 2015 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że nie kurs rubla w każdej chwili może się zachwiać.

Gdzie kupić rubla rosyjskiego?

Kupując walutę na inwestycję najlepiej kupić ją w kantorze internetowym, w którym kurs rubla zawiera mniej niż 1% spreadu walutowego. Wymiana waluty przez kantor internetowy jest tańsza niż w banku, gdzie spready średnio wynoszą 7,4%. Po drugie, dzięki bezgotówkowej wymianie waluty, możemy ją bezpiecznie trzymać na rachunku w banku lub w kantorze online. Gdy kurs waluty, którą kupiliśmy na inwestycję wzrośnie, za pomocą kilku kliknięć będziemy mogli środki z powrotem przewalutować na złote.

Podsumowując

Mogłoby się wydawać, że obecnie rubel rosyjski jest świetną okazją inwestycyjną, nie ma to jednak potwierdzenia w opinii ekspertów. Zagrożeń, które mogą osłabić rubla jest wciąż wiele, dlatego trzeba mieć cały czas na uwadze skalę ryzyka jaką podejmujemy kupując ruble na inwestycje. Jeśli interesuje Cię temat taniej wymiany waluty w kantorach internetowych, przejdź do artykułu: Wymiana walut online? Skorzystaj z kantoru internetowego i oszczędzaj

[1] Por. https://www.worldbank.org/en/news/press-release/2018/05/23/russias-economic-recovery-continues-modest-growth-ahead, dostęp: 20.08.2018 r.


Materiał partnera zewnętrznego