Często dokonujesz transakcji w sklepach zagranicznych? Pracujesz za granicą i wynagrodzenie otrzymujesz w obowiązującej tam walucie? Jeżeli nadal korzystasz z konta osobistego prowadzonego w PLN, przestań przepłacać. Załóż konto walutowe – to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści.

Konto walutowe to rachunek, który właściwie niczym nie różni się od klasycznego rachunku osobistego. Różnica polega na akceptowanej walucie – nie jest to PLN, ale na przykład USD (dolar amerykański), CHF (frank szwajcarski), GBP (funty szterlingi), EUR (euro).

Rachunek walutowy – najważniejsze zalety

Konto walutowe przynosi wiele korzyści osobom, które na co dzień mają styczność z obcą walutą.

  • Pozwala ograniczyć koszty związane z przewalutowaniem

Dokonywanie transakcji międzynarodowych jest możliwe za pośrednictwem konta osobistego prowadzonego w polskich złotych. Takie operacje wiążą się jednak z koniecznością poniesienia dodatkowego kosztu, który wynika z przewalutowania. Banki pobierają prowizję, skutkiem czego wydatki związane z transakcją są wyższe.

Mając rachunek osobisty dedykowany konkretnej walucie, np. euro, można uniknąć takich dodatkowych kosztów. Oszczędność w skali miesiąca czy roku będzie znaczna – szczególnie, jeśli transakcje międzynarodowe wykonujesz niemal codziennie.

  • Swobodny dostęp do depozytów w obcej walucie

Wiele banków proponuje lokaty nie tylko w polskiej walucie. Możliwe są także depozyty w konkretnej walucie. Osobom, które zarabiają w euro, dolarach, funtach czy frankach, daje to dostęp do lokat walutowych – bez konieczności przewalutowania czy wymiany pieniędzy w kantorach internetowych.

  • Łatwiejsze płatności podczas pobytu za granicą

Do konta walutowego często wydawana jest karta płatnicza. Dzięki temu możliwe jest dokonywanie transakcji bezpośrednio w obcej walucie, np. podczas pobytu na zagranicznych wakacjach. Płatności są dużo łatwiejsze, a jednocześnie tańsze – nie trzeba ponosić kosztów związanych z przewalutowaniem środków.

Chcesz założyć konto walutowe? Na to zwróć uwagę…

Konta walutowe, podobnie jak klasyczne rachunki osobiste, różnią się wieloma parametrami. Jeżeli więc chcesz dokonać słusznego wyboru, nie decyduj się na przypadkową ofertę. Zwróć uwagę m.in. na takie czynniki jak:

  • opłaty za otwarcie rachunku – niektóre banki nie pobierają żadnych opłat z tego tytułu
  • opłaty miesięczne za prowadzenie konta – część banków rezygnuje z opłat po spełnieniu konkretnych warunków
  • dostępność walut – nie wszystkie banki oferują rachunki w każdej obcej walucie
  • opłaty za kartę płatniczą przypisaną do rachunku – niektóre instytucje w ogóle nie wydają karty płatniczej
  • dostęp do bankowości internetowej – pozwoli to na stały wgląd w dostępne saldo na rachunku.

Warto rozważyć założenie konta walutowego. Takie rozwiązanie będzie korzystne nie tylko dla osób zarabiających w obcej walucie, często wyjeżdżających na wakacje zagraniczne i dokonujących transakcje międzynarodowe. Otwarcie takiego rachunku powinny rozważyć także osoby spłacające kredyty w walucie innej niż PLN.


Materiał partnera zewnętrznego