Strona główna Rozrywka Książki Zestawienie najciekawszych, najpopularniejszych poradników książkowych – dlaczego czytelnicy chętnie po nie sięgają?

Zestawienie najciekawszych, najpopularniejszych poradników książkowych – dlaczego czytelnicy chętnie po nie sięgają?

154
0
stary kompas na zabytkowej mapie
Spośród dostępnych na rynku poradników warto wybrać takie, które rzeczywiście niosą ze sobą jakąś wartość | fot.: stock.adobe.com

Kto z nas nie potrzebuje dobrych i sprawdzonych rad? Każdy człowiek, który chce się rozwijać i ciągle poprawiać jakość swojego życia, chętnie nabywa wiedzy i szuka wskazówek dotyczących różnych dziedzin. Z tego względu poradniki książkowe cieszą się stale rosnącą popularnością, a wiele z nich to prawdziwe bestsellery. Po jakie poradniki czytelnicy sięgają najchętniej? Którymi pozycjami warto się zainteresować?

Jak mniej myśleć. Dla analizujących bez końca i wysoko wrażliwych

Poradnik francuskiej autorki Christel Petitcollin, wydany w 2019 roku szybko zyskał na popularności. „Jak mniej myśleć” to książka napisana przystępnym językiem, pełna wziętych z życia przykładów. Ci z nas, którzy zmagają się z ciągłym strumieniem pytań, wątpliwości i wielopoziomową analizą każdego, nawet najmniej znaczącego zagadnienia powinni sięgnąć po tą pozycję. Autorka wyjaśnia, w jaki sposób funkcjonuje mózg osoby wysoko wrażliwej, a także podaje praktyczne wskazówki, jak sobie radzić z nadmiarem myśli. Chociaż w książce nie znajdziemy niezwykle odkrywczych porad, to z pewnością lepiej zrozumiemy specyfikę umysłu osoby nadwrażliwej. Nauczymy się też kilku prostych czynności pomagających uporządkować myśli i odciążyć mózg, który stale pracuje na najwyższych obrotach.

Hygge. Duńska sztuka szczęścia

Książka „Hygge” autorstwa Marie Tourell Sotterberg z 2017 roku to nie jest typowy poradnik. Jednak właśnie w tej kategorii najczęściej znajdziemy ją w księgarniach. „Hygge” w piękny sposób opowiada o sztuce znajdowania szczęścia w codziennym życiu. Pokazuje, że drobne przyjemności mogą mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o nasze samopoczucie i jakość życia. Sam tytuł książki to popularne duńskie słowo, którym określa się specyficzne uczucie szczęścia, bliskości i ciepła. Książka stanowi swego rodzaju połączenie albumu, instrukcji i poradnika w jednym. Wiele osób przyznaje, że po przeczytaniu „Hygge” zaczęło bardziej doceniać uroki codzienności i nauczyło się gospodarować czas na to, by zregenerować umysł i cieszyć się chwilą. Celem tej pozycji jest pomoc czytelnikowi w odnalezieniu swojego własnego hygge, a także pielęgnowaniu tego uczucia każdego dnia.

Dlaczego mężczyźni kochają zołzy. Kultowy poradnik o miłości i związkach

Mało co wywołuje tyle szczęścia, ale również frustracji i rozczarowań, ile relacje damsko-męskie. Nic więc dziwnego, że poradnik dotyczący tego, jak kobiety mogą przyciągać do siebie mężczyzn i budować szczęśliwe związki jest tak popularny. Autorka Sherry Argov w mistrzowski sposób rozprawia się z błędnymi wyobrażeniami na temat tego, co decyduje o atrakcyjności kobiety. Jej cięty, zabawny język sprawia, że książka jest nie tylko praktycznym poradnikiem, ale też doskonałą rozrywką. Pokazuje, że powodzenie w związku w dużej mierze zależy od szczerości wobec partnera, ale też samej siebie. Zołza to nie zła kobieta, lecz taka, która wie czego chce i potrafi to wyrazić.

Spośród dostępnych na rynku poradników warto wybrać takie, które rzeczywiście niosą ze sobą jakąś wartość. Niezależnie od tego, czy chodzi o szczęście, udany związek, spokój umysłu, rodzicielstwo, modę, czy cokolwiek innego, skuteczne i dobre rady zawsze są w cenie. Jeśli nie wiemy, po którą pozycję sięgnąć, możemy zasugerować się opinią innych i samodzielnie przekonać się, czy bestsellery poradnikowe rzeczywiście są godne uwagi.


ZNI