Czy wiecie, że serial „Mindhunter” został nakręcony na podstawie książki? Albo że historię „Ani z Zielonego Wzgórza” możemy zobaczyć na platformie Netflix? Coraz częściej książki stają się inspiracją dla wielu producentów już nie tylko filmów, ale również seriali. I jak się okazuje, powieści prócz sympatii czytelników zdobywają również serca telemaniaków. Jakie seriale, które powstały na podstawie książek, warto zobaczyć?

John Douglas, Mark Olshaker, „Mindhunter”

Jak już wspominaliśmy, popularny serial „Mindhunter” wyprodukowany przez Netflix powstał na podstawie powieści. Pełny tytuł książki brzmi „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych morderców”. Jest to opowieść Johna Douglasa, pierwszego na świecie profilera. Autor opisuje kulisy najgłośniejszych morderstw dokonanych w Stanach Zjednoczonych, wspomina również, jak jego praca przełożyła się na złapanie przestępców. To ciekawa pozycja nie tylko dla osób zainteresowanych profilowaniem czy kryminologią, ale również fanów zagadek oraz skomplikowanego i wielotorowego myślenia.

Książka na ekrany została przeniesiona w 2017 roku. Na platformie Netflix pojawił się wtedy pierwszy sezon, kilka miesięcy temu (w 2019 roku) udostępniony został kolejny. Jednakże serial nie jest dokładnym odzwierciedleniem książkowej historii, jedynie do niej nawiązuje, dlatego tym bardziej warto przyjrzeć się obu tytułom – serialowemu i książkowemu.

Margaret Atwood, „Opowieść podręcznej”

Po raz pierwszy książka została wydana prawie 35 lat temu! Już w momencie, kiedy pojawiła się na półkach księgarni, zdobyła dużą popularność wśród czytelników. Powieść to historia Fredy, która jest tytułową podręczną. Atwood w powieści przedstawia zniewolony świat reżimu, w którym kobiety nie posiadają żadnych praw ani przywilejów. Jedyną „wolnością” Fredy jest możliwość wyjścia po zakupy na targ, ale tylko raz dziennie. Ponadto jej głównym zajęciem jest leżenie w oczekiwaniu, aż zarządca domu ją zapłodni, gdyż ciężarne podręczne cieszą się większym szacunkiem wśród społeczności.

Na podstawie powieści Atwood w 1990 roku powstał film o tym samym tytule. Natomiast w 2017 roku stacja HBO wyprodukowała serial, który zdobył popularność na całym świecie! Produkcja Bruce’a Millera może poszczycić się licznymi nagrodami, m.in. Złotym Globem za najlepszy serial dramatyczny czy nagrodą Emmy za najlepszą scenografię.

Lucy M. Montgomery, „Ania z Zielonego Wzgórza”

Chyba każdy zna opowieść o rudowłosej dziewczynce, która zamieszkała na Zielonym Wzgórzu u Maryli i Mateusza. Historia Ani Shirley została wydana w 1908 roku i niemal od razu stała się bestsellerem − powieść o osieroconej dziewczynce skradła serca czytelników na całym świecie.

Seria książek, bo jest ich aż 9, doczekała się wielu ekranizacji. Ostatnia, z 2017 roku, to dzieło Netflixa! Siedmioodcinkowy, pierwszy sezon spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, dlatego też platforma zdecydowała się na produkcje kolejnych dwóch. Serial chwalony był przede wszystkim za to, że uwspółcześniona wersja doskonale oddaje ducha przeszłych lat – mówi Anetta Wilczyńska z księgarni Gandalf.com.pl.

Remigiusz Mróz, „Chyłka. Zaginięcie”

Niepoprawna pani adwokat i młody aplikant to bohaterowie zeszłorocznego serialu TVN-u, powstałego na podstawie powieści Remigiusza Mroza. Historia kręci się wokół dwójki prawników, którzy chcą się dowiedzieć, w jaki sposób zniknęła trzyletnia dziewczynka. Początkowo głównym podejrzanym jest ojciec dziecka, jednak wraz z kolejnymi odcinkami sytuacja przybiera nieoczekiwany obrót.

W produkcji możemy zobaczyć znanych polskich aktorów – Magdalenę Cielecką (w roli Joanny Chyłki), Filipa Pławiaka (Kordian Oryński), Katarzynę Warnke (Angelika Szlezyngier) oraz Michała Żurawski (Dawid Szlezyngier).

Wzorem do napisania scenariusza była powieść „Chyłka. Zaginięcie” autorstwa Remigiusza Mroza. Książka jest prawdziwym bestsellerem na wydawniczym rynku. W 2016 roku pisarz otrzymał „Nagrodę Wielkiego Kalibru”, która przyznawana jest przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” oraz Instytut Książki.

Źródło: https://www.gandalf.com.pl/


Materiał partnera zewnętrznego