Strona główna Rozrywka Książki Romans czy intryga? „Krew i popiół” Jennifer L. Armentrout

Romans czy intryga? „Krew i popiół” Jennifer L. Armentrout

218
0
Krew i popiół Jennifer L. Armentrout
Na całym świecie miliony czytelników pokochało historię Poppy i Hawke'a | fot.: stock.adobe.com

Wśród premier bieżącego roku szczególną uwagę czytelników przyciągnęła książka „Krew i popiół” Jennifer L. Armentrout. O książce było już głośno na miesiąc przed premierą, a trzy miesiące po tym wciąż często można ją zobaczyć w social mediach. Niewątpliwie jest to jedna najgłośniejszych premier tego roku. Jest to powieść skierowana do pełnoletnich czytelników, w szczególności grupy „młodych dorosłych”, czyli osób kończących szkołę średnią i studentów. Jest to połączenie kilku gatunków: fantastyki, romansu oraz literatury New Adult.

Wciągająca fabuła, zakazana miłość i mroczny świat 

Na całym świecie miliony czytelników pokochało historię Poppy i Hawke’a. Ona jest Panną, czyli kobietą wybraną przez bogów, która ma im służyć i nie może mieć przyjaciół ani tym bardziej męża. Musi być czysta. On to  jej strażnik, młody żołnierz, o którego dokonaniach słyszało całe królestwo. Jest nieustraszony i niepokonany. Relacji między tą dwójką rozwija się równoległe z intrygą polityczną. Zaczyna się od morderstwa jednej z dam dworu, które Poppy chce rozwiązać. Zwiększa się aktywność buntowników, popleczników okrutnego Księcia Mrocznego. W królestwie robi się coraz bardziej niebezpiecznie. Aż w końcu umiera książę… Poppy z czasem odkrywa swój świat i to, że nie tylko jej twarz była ukrywana przed światem, ale i prawdziwy świat przed nią.
Świat bohaterów ma niesamowity klimat. Mroczny i tajemniczy przyciąga do siebie czytelników. Podczas czytania stopniowo odkrywa się kolejne elementy tego świata. Na sam koniec wszystko łączy się w jedną całość. Społeczeństwo, w którym żyją bohaterowie, jest podzielone na klasy. Rodzina królewska, arystokracja, czyli Ascendenci, oraz poddani, którzy są zwykłymi ludźmi. 

Rozwój akcji i genialnej intrygi

Przez pierwsze sto stron akcja rozwija się dość wolno, ale czytanie nie jest męczące. Później akcja nabiera tempa i książkę pochłania się jednym tchem. Trzyma wciąż napięciu. W połączeniu z poznaniem świata oraz wyjściem na jaw intrygi, czytelnik zostaje zmuszony do zastanowienia się nad funkcjonowaniem świata i samodzielnemu wyciągnięciu wniosków na jego temat.

Intryga jest po prostu genialna i misternie zaplanowana. Dokładnie poznajemy ją w punkcie kulminacyjnym. Wraz z rozwojem wątku miłosnego i politycznego można zauważyć, że oba wątki są z nią powiązane. Jej motywy to również ogromne zaskoczenie dla czytelnika. Na sam koniec książki autorka pozostawia wszystkich z pytaniami. Co dalej? Jak rozwiną się wątki? Jakie to będzie miało konsekwencje? 

„Krew i popiół” to bardzo dobra książka. Jedna z lepszych, które zostały wydane w ciągu ostatnich lat. Z pewnością warto ją przeczytać, aby poznać bohaterów, którzy są wyjątkowi. Nie są kreowani na idealnych,  mają wady, przez co z łatwością mogą zyskać sympatię czytelników. Książkę docenią osoby, które są fanami intryg i lubią klimaty królestw, gdzie jest wyraźny podział społeczeństwa. Warto mieć na uwadze, że jest to powieść, w której wątek miłosny gra główną rolę, a także jest istotny wątek polityki. 

KWO