Rachel, Monica, Phoebe, Joey, Chandler i Ross – każdy kto dobrze pamięta lata 90-te na pewno słyszał o tej szóstce. „Przyjaciele” to prawdziwy fenomen kulturowy i najpopularniejszy sitcom na świecie, który do dzisiejszego dnia nie ma sobie równych. Każdy fan „Przyjaciół” musi koniecznie przeczytać najnowszą książkę wydaną na 25-lecie powstania serialu, której autorką jest wielka miłośniczka serialu – Kelsey Miller.

Friends – klasyk amerykańskich sitcomów

Serial opowiada o młodych, zagubionych ludziach, którzy mieszkają w wielkim mieście i szukają swojego miejsca w życiu. Po raz pierwszy został wyemitowany 22 września 1994 roku. Twórcy jak i sami aktorzy nie mieli jeszcze wtedy pojęcia jak wielki sukces odniosą i jak duży wpływ będzie mieć ta produkcja na ich przyszłe życie. Powstało aż 10 sezonów odcinków, a serial posiadał miliony fanów na całym świecie w ponad 100 krajach. Ostatni epizod przyciągnął przed telewizory aż 50 milionów Amerykanów. W ciągu 10 lat serial otrzymał też kilkadziesiąt nagród, w tym 6 nagród Emmy i Złoty Glob. Wystąpiło tam również gościnnie wielu znanych aktorów jak Bruce Willis, Julia Roberts, Jean Claude Van Damme, Robin Williams i Bill Cristal.

Co zawiera książka?

Dzięki książce „Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie” można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o kulisach powstawania całego show. To prawdziwa kopalnia wiedzy o ulubionym serialu komediowym na świecie. Wszystko jest opisane chronologiczne, od pisania scenariusza i castingów. Miller zagłębia się w szeroko komentowane sprawy dotyczące bohaterów i kilku kwestii jak chociażby fryzura Rachel, nierówności społeczne w serialu czy szeroko nagłaśniane negocjacje płacowe dla całego zespołu. Czytelnik dowiaduje się również o różnych kontrowersjach wokół produkcji jak głośna sprawa asystentki scenarzystów serialu, która była ofiarą molestowania oraz o wpływie wydarzeń z 11 września 2001 roku na Przyjaciół (akcja serialu miała miejsce na Dolnym Manhattanie).

Kultowe cytaty i sceny z Przyjaciół

Na stronach publikacji znaleźć można również najsłynniejsze cytaty z serialu. Każdy fan show pamięta słynne „How you doin” Joeya, „We were on a break!” Rossa i „Oh my god!” Janice.

W książce autorka opisuje także genezę najsłynniejszych i najbardziej kultowych scen serialu, które były często improwizowane oraz stara się wyjaśnić dlaczego produkcja osiągnęła tak duży sukces. Oglądalność odcinków nadal nie spada, pomimo tego, że ostatni z nich wyemitowany został w 2004 roku. Serial zdobył sobie wielu nowych fanów w ciągu ostatnich lat wśród młodszych pokoleń. Świadczy to o tym, że jest to produkcja ponadczasowa.

Jeżeli zdarza Ci się wzruszać, kiedy wspominasz zwariowanych przyjaciół z Manhattanu, tęsknisz za ich dowcipnymi dialogami to książka „Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie” będzie idealną pozycją dla Ciebie. Autorka publikacji – Kelsey Miller – jest amerykańską dziennikarką i pisarką. Zanim zaczęła pisać książki, pracowała przy produkcjach filmów i programów telewizyjnych. Jest również wielką fanką serialu „Przyjaciele”, a obecnie mieszka w Nowym Jorku w Brooklynie.


NMA