Gorące, letnie miesiące to doskonały moment na nadrobienie wszelkich czytelniczych zaległości. Niezależnie od tego, czy wolny czas zamierza się spędzić w przydomowym ogródku, czy też na zagranicznej plaży, dobra książka będzie wspaniałym dopełnieniem każdego upalnego popołudnia. Jakich pozycji nie można w tym roku przeoczyć? Przedstawiamy kilka propozycji dla czytelników różnorodnych gatunków literackich.

Dla czytelników literatury obyczajowej oraz romansów

Literatura obyczajowa oraz romanse od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem – co ciekawe, nie tylko wśród przedstawicielek płci pięknej. Jedną z ciekawszych pozycji tego roku jest „List”, stanowiący pierwszy tom cyklu „Pamiętaj o mnie” autorstwa Anny Karpińskiej. Książka opowiada historię Małgorzaty – z pozoru bardzo szczęśliwej pisarki, a także matki i żony. Jak się jednak okazuje, są to tylko pozory – kobieta w rzeczywistości nie jest bowiem zadowolona za swojego małżeństwa, a zarazem cały czas ponosi konsekwencje pewnej decyzji z przeszłości. Sytuacja odmienia się nagle, gdy kobieta otrzymuje tytułowy list – kto go napisał? W jakim celu? Tego czytelnicy dowiedzą się, gdy sięgną po wspomnianą pozycję.

Na uwagę z całą pewnością zasługuje również powieść „Normalni ludzie”, opowiadająca historię dwojga nastolatków z małego miasteczka, między którymi rodzi się uczucie. Jej mocną stroną są bez wątpienia bohaterowie, z którymi niejeden czytelnik będzie mógł się utożsamić. Co ciekawe, na podstawie wspomnianej książki powstał już serial, który również cieszy się sporą popularnością.

Coś dla wielbicieli thrillerów…

Choć „W głębi lasu” autorstwa Harlana Cobena jest książka liczącą sobie już ponad 12 lat, to właśnie w tym roku tysiące Polaków zwróciło na nią uwagę. Nie bez powodu – w 2020 roku ukazało się bowiem jej nowe wydanie z powodu zrealizowanego przez polską ekipę serialu o tym samym tytule, który ukazał się niedawno na platformie Netflix. Zarówno powieść, jak i serial opowiadają historię brutalnego morderstwa dokonanego na czworgu nastolatków oraz pary zakochanych, którzy przypadkiem stali się świadkami tego zdarzenia. „W głębi lasu” jest pozycją dla osób o mocnych nerwach, bowiem aż do ostatniej strony trzyma w napięciu. Z całą pewnością ciężko się od niej oderwać!

Gratka dla miłośników fantastyki

Wielbiciele fantastyki z całą pewnością powinni zwrócić uwagę na „Balladę ptaków i węży” autorstwa Susanne Collins. Nazwisko to wielu osobom może się wydawać znajome – i nic dziwnego, bowiem to właśnie Susanne Collins stoi za kultowym już cyklem „Igrzyska śmierci”. Akcja „Ballady ptaków i węży” toczy się w tym samym uniwersum, jednak na długo przed akcją wspomnianej sagi. Opowiada historię Coriolanusa Snowa, bardzo dobrze zresztą znanego fanom „Igrzysk śmierci” – tam jednak pojawia się on już jako prezydent Snow. W najnowszej powieści autorstwa pani Collins mamy okazję przyjrzeć się historii wspomnianego bohatera, jego życiu oraz wydarzeniom widzianym z jego perspektywy. Niesamowita gratka nie tylko dla fanów serii!

Wymienione powyżej tytuły to tylko niektóre z wartych uwagi pozycji, które ukazały się w tym roku na rynku. Warto po nie sięgnąć właśnie teraz, gdy ma się nieco więcej wolnego czasu – lato to idealny moment na przejrzenie ofert księgarni internetowych i znalezienie czegoś dla siebie. Być może część z nas odkryje w sobie nową pasję, jaką jest czytelnictwo?


NKO