Jesień to nieco ponura i dość chłodna pora roku, która sprawia, że zazwyczaj mamy ochotę po prostu zawinąć się w ciepły kocyk i przesiedzieć w nim cały dzień. Przyjemność i relaks z tego wynikające zwiększa z pewnością kubek ciepłej czekolady bądź herbaty i ciekawa, wciągająca lektura. Co warto przeczytać w szare, jesienne wieczory? Podpowiadamy.

„Cud” Emmy Donoguhe – niesamowita książka wciągająca od pierwszej strony

Przenieśmy się do 1850 roku. Jesteśmy w Irlandii, zimnym i pełnym bagien kraju, który dopiero co odparł klęskę głodową. Razem ze znakomitą pielęgniarką Elizabeth, trafiamy do małej, biednej wsi, w której przez dwa tygodnie mamy zajmować się pewnym dzieckiem. Nie jest to jednak zwykłe dziecko, jedenastoletnia dziewczynka uparcie utrzymuje, że od 4 miesięcy nie wzięła do ust ani kęsa jakiegokolwiek pożywienia. Dziecko twierdzi, że żywi się manną z nieba i pości dla Boga. Na pierwszy rzut oka zdecydowanie coś tu jest nie tak, kiedy spotykamy się z małą, pełną energii dziewczynką, od razu nabieramy podejrzeń, że ktoś w tajemnicy ją dokarmia. Czy jest to zwykłe, naganne oszustwo, czy może dziewczynka jest pewnego rodzaju cudem?

„Ukryte miejsce” Minki Kent – klimatyczna opowieść dziejąca się w głębi lasu

W czasach można by rzec współczesnych, w małej chacie w głębi lasu mieszka matka z trzema córkami. Opowiada im ona o tym, że świat nie jest już taki jak kiedyś i że wyjście na zewnątrz może skończyć się dla nich katastroficzne. Dziewczynki znają tylko wiejskie życie, jajka prosto od kury, ogień w kominku i lodowaty mróz za oknem każdej zimy. Jednak pewnego dnia najmłodsze dziecko dostaje bardzo wysokiej gorączki i zaczyna poważnie chorować. Matka zostawia więc dwie pozostałe córki w domu i wyrusza do miasta, aby znaleźć lekarza. Nie wraca jednak przez najbliższe miesiące, a pozostawionym w chacie dzieciom zaczyna brakować pożywienia oraz opału. Jaka tajemnica się za tym kryje i jaki okaże się los tej wyjątkowej rodziny?

„Testamenty” Margaret Atwood – kontynuacja dawno napisanej powieści dziejąca się w Gileadzie

Jeżeli do tej pory nie słyszeliście o „Opowieści podręcznej„, która w ostatnim czasie jest bardzo popularna, a nawet ukazał się serial na jej podstawie na Netflixie, zdecydowanie musicie nadrobić Wasze zaległości książkowe. Powieść, która jest kontynuacją tej niezwykłej historii dzieje się w Gileadzie, państwie, w którym kobiety nie mają praktycznie żadnych praw i zmuszane są do rodzenia dzieci obcym mężczyznom. Na ramach powieści spotykamy młodziutką Agnes, która szykuje się do roli ciotki, samą Ciotkę Lidię, która znana jest z poprzedniej części, oraz wbrew pozorom wcale nie związaną z Gileadem Daisy, która mieszka w Kanadzie. Jak los połączy wszystkie te kobiety, tworząc z ich żyć jedną, spójną opowieść? Zdecydowanie warto sięgnąć po tę ciekawą pozycję i poznać nieznaną i pełną okrucieństwa wizję świata wykreowaną przez Margaret Atwood. Z pewnością zapewni nam ona odpowiednią dozę rozrywki, skłaniając jednocześnie do głębokich przemyśleń.

EJA