Wszystkie te powieści, są książkami dla młodzieży. Każda z nich trzyma w napięciu. Zakończenia wręcz wbijają w fotel. W każdej z tych książek wątkiem głównym jest miłość i przyjaźń. Nie są to jednak typowe „romansidła”. Jest dużo zwrotów akcji, dużo walk i rozlewu krwi. Dzięki temu książki czyta się z zapartym tchem i nie można oderwać się od czytania. 

Stephenie Meyer, seria Zmierzch

Jest to seria powieści amerykańskiej autorki. Głównym wątkiem książek jest miłość wampira – Edwarda i człowieka – Belli. Mimo wielu przeszkód i przeciwności losu, ta historia pokazuje nam, że miłość zawsze zwycięża. Nie jest to jednak jedyny wątek sagi. Następuje wiele zwrotów akcji i niebezpieczeństw. Nie brakuje wzruszających momentów, jak i zabawnych sytuacji.

W Polsce pierwsza część została wydana 1 stycznia 2007 roku. Cykl składa się z 4 części: „Zmierzch”, „Księżyc w nowiu”, „Zaćmienie”, „Przed świtem”.

Główną bohaterką jest Isabella (Bella) Swan, która przeprowadza się ze słonecznego Phoenix do deszczowego miasteczka Forks, by zamieszkać ze swoim ojcem – komendantem policji. Mimo, że Bella jest osoba nieśmiałą, to w nowej szkole szybko zyskuje sympatię uczniów. Na lekcji biologii dziewczyna poznaje przystojnego i tajemniczego Edwarda, który początkowo okazuje niechęć dziewczynie. Gdy chłopak osłania ją przed rozpędzonym samochodem na parkingu, Bella dostrzega że Edward dysponuje niezwykłą, nadludzką siłą. Zaczyna podejrzewać, że jej wybawca nie jest człowiekiem. W końcu odkrywa, że chłopak jest wampirem. On i jego rodzina nie atakują jednak ludzi, polują tylko na zwierzęta. Bella i Edward zakochują się w sobie. Bella zyskuje sympatię większości członków rodziny ukochanego.  Niestety sielanka nie trwa długo. Do Forks przybywają wampiry, które żywią się krwią ludzi. Jeden z nich dla rozrywki postanawia zapolować na Bellę. W kolejnych tomach poznajemy historię członków rodziny Cullenów, pojawiają się także wampiry z innych rodów. Głównym wątkiem wciąż pozostaje miłość Edwarda i Belli.

Z całą pewnością jest to seria godna polecenia. Jest napisana „lekkim piórem”. Bardzo szybko się ją czyta, wręcz nie można się oderwać. Ma się wrażenie, że im dalej, tym więcej niebezpieczeństw czyha na zakochanych.

Stephenie Meyer, Intruz

Skoro jesteśmy już przy Meyer, to kolejną książką wartą polecenia zdecydowanie jest „Intruz”. Jest to powieść, która wzrusza do łez, a jej zakończenie zaskoczy chyba każdego czytelnika.

Świat ludzi opanowują Dusze – istoty, które zamieszkują ciała ludzi i żyją ich życiem. Rasie ludzkiej grozi wyginięcie. Jedną z ostatnich ocalałych jest Melanie. Jednak i ona trafia w ręce wrogów. W jej ciele zostaje umieszczona dusza – Wagabunda. Ma za zadanie przeanalizować myśli i wspomnienia Melanie, w celu uzyskania informacji o pozostałych ocalałych ludziach. Melanie nie daje jednak za wygraną. Robi wszystko, aby Dusze nie dowiedziały się, dokąd uciekli jej brat i ukochany. Wagabunga z czasem przejmuje uczucia Melanie. Między dziewczynami rodzi się przyjaźń i Wagabunga postanawia pomóc ludziom, tym samym przeciwstawia się własnej rasie. Wtedy rozpoczyna się walka…

Richelle Mead, Akademia wampirów

Seria znacznie różni się od wcześniej wymienionego „Zmierzchu”. Główna bohaterka – Rosemarie (Rose) Hathaway jest pół-człowiekiem i pół-wampirem, czyli dampirem. Zadaniem dampirów jest ochrona morojów – są to wampiry czystej krwi, głównie z rodzin szlacheckich – przed strzygami. Strzygi są to krwiożercze bestie, które żywią się morojami i dampirami. Nie mają one żadnych uczuć. Jedne co czują to głód. Strzygi są niezwykle silne i sprytne. Walka z nimi dla wielu kończy się śmiercią lub przemianą w bestię. Większość dampirów i morojów uważa, że śmierć jest lepsza niż zmiana w strzygę.

Rose jest zbuntowaną i wybuchową nastolatką. Mimo to, bardzo poważnie podchodzi do ochrony morojów i walki. Jej najlepszą przyjaciółką jest morojka Lisa Dragomir – ostatnia z rodu. Lisa jest przeciwieństwem Rose. Jest nieśmiała, małomówna, trudno zawiera przyjaźnie. Z czasem okazuje się, że Lisa dysponuje magią ducha, która negatywnie odbija się na jej zdrowiu psychicznym. Rose postanawia zrobić wszystko, aby pomóc przyjaciółce. Dziewczyny postanawiają uciec ze szkoły. Po powrocie zbuntowanej nastolatce zostaje przyznaczony osobisty nauczyciel. Jest nim przystojny Dymitr – jeden z najniebezpieczniejszych strażników. Między nim, a Rose zaczyna rodzić się uczucie.

P.S.: Zarówno „Zmierzch” jak i „Akademia Wampirów” posiadają tzw. spin off w postaci innych książek dostępnych w księgarniach stacjonarnych i internetowych.


JGR