Prawdopodobnie nie ma na świecie osoby, która nie znałaby nazwiska Agathy Christie. To autorka ponadczasowych powieści kryminalnych, które czytają kolejne pokolenia. A kim naprawdę była? W czym tkwiła jej wyjątkowość? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kim była Agatha Christie?

Agatha Christie, a właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie urodziła się w 1890 roku w Torquay. To niewielkie miasteczko w południowo-zachodniej Anglii, w hrabstwie Devon. To również ośrodek turystyczny, który niegdyś był bardzo popularny z uwagi na atrakcyjne położenie na Półwyspie Kornwalijskim. Była trzecim dzieckiem Clary i Fryderyka Millerów. Nie ukończyła żadnej szkoły. Nauki pobierała bowiem w domu. Przed rozpoczęciem kariery pisarskiej imała się różnych zajęć. Między innymi w czasie I wojny światowej pracowała w szpitalu oraz jako technik farmaceutyczny, co później wykorzystała w swoich powieściach tworząc w nich rozmaite, śmiercionośne mikstury.

Burzliwe życie prywatne

Jej życie uczuciowe i rodzinne było dość burzliwe. W wieku 22 lat poznała starszego od siebie pułkownika Archibalda Christie, z którym dwa lata później wzięła ślub. Mieli jedną córkę – Rosalindę Hicks. Małżeństwo nie przetrwało jednak szczególnie długo. W 1926 roku jej mąż poznał inną kobietę i zażądał rozwodu. Wtedy Agatha Christie z pewnością nie zakładała, że jeszcze kiedykolwiek wyjdzie za mąż. Tymczasem kilka lat później znalazła szczęście u boku innego mężczyzny. W 1930 roku poślubiła Maxa Mallowana – brytyjskiego archeologa – z którym często wyjeżdżała na wykopaliska na Bliskim Wschodzie. Ten związek wywoływał jednak wiele kontrowersji, bo ukochany Agathy Christie był od niej młodszy o 14 lat.

Książkowe inspiracje

Czy jej życie uczuciowe miało jakikolwiek wpływ na pisane powieści? Na pewno. Należy chociażby przypomnieć, że swoje najlepsze książki napisała dzięki inspiracjom z wykopalisk, na jakie pojechała z mężem Maxem Mallowanem. Prawdopodobnie właśnie dzięki nim możemy dzisiaj przeczytać „Morderstwo w Mezopotamii” oraz „Śmierć na Nilu”. Agatha Christie to niewątpliwie jedna z najbardziej poczytnych pisarek na świecie. Jej książki sprzedano w ponad miliardowym nakładzie tylko w języku angielskim. Kolejny miliard egzemplarzy tłumaczony był na 45 różnych języków obcych. W sumie w czasie trwania zawrotnej kariery napisała ponad 90 powieści oraz sztuk teatralnych. Do dzisiaj są one ekranizowane i wystawiane na deskach teatrów w coraz to nowszych wersjach.

Czym Agatha Christie ujmuje swoich czytelników?

Książki Agathy Christie są wciąż popularne ze względu na swoją ponadczasowość – https://matfel.pl/tra-pol-257093-Agatha-Christie.html. To kryminały, które się nie starzeją oraz zagadki, które nadal chcemy rozwiązywać. Do tego sukces jej powieści tkwi w nietuzinkowych bohaterach, których stworzyła. Herkules Poirot oraz panna Marple to wyjątkowe postacie.

Materiał partnera